Eski CHP'li Hüseyin Aygün'e 'hükümeti aşağılama' davası

Eski CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün hakkında, Twitter'da yaptığı paylaşımlardan dolayı, 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle dava açıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.03.2016 - 11:09

Eski CHP'li Hüseyin Aygün'e 'hükümeti aşağılama' davası

Eski CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün hakkında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı vekili İdris Kurt tarafından iddianame hazırlandı.

İddianamede, ihbarcı olan Hacı Yusuf Yıldırım'ın avukatı aracılığıyla 4 Temmuz 2013'te olay tarihinde Büyük Millet Meclisi Tunceli Milletvekili olan şüpheli Hüseyin Aygün hakkında halkı kin ve düşmanlığa sevk edecek eylemde bulunması nedeniyle şikayetçi olduğu belirtildi.

İddianamede, eski Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün'ün 7 Haziran 2015'te yapılan milletvekili genel seçimlerinde milletvekili seçilmediği anlatılarak, şüpheli Aygün'ün kendi Twitter hesabından sosyal medya üzerinden mesajlar yazdığı, görüntü yayınladığı ifade edildi.

Şüpheli Aygün'ün görüntülerde yapılan eylemi ''Türk polisi yaptı'' diyerek yayınladığı, halbuki görüntüdeki olayın Suriye'de yaşandığı ve Türkiye ile bir ilgisinin bulunmadığının açıkça belli olduğu aktarılan iddianamede, şüpheli Aygün'ün hakaret kastı ile hedef göstererek basın yoluyla Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alanen aşağılama suçunu işlediğinin anlaşıldığı anlatıldı.

İddianamede, şüpheli Hüseyin Aygün hakkında ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alanen aşağılama'' suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Davanının duruşması önümüzdeki günlerde Bakırköy 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Sayfa Yükleniyor...