Eski eşi öldürmeye müebbet

Keçiören'de, boşandığı eşi Münüre Çimen'i sokak ortasında 30 yerinden bıçaklayarak öldüren Okan Kandemir müebbet hapis cezasına mahkum edildi.

Anadolu Ajansı 04.03.2011 - 14:26

Son dönemde özellikle boşanan ya da boşanmak isteyen eşlerine şiddet gösteren erkeklerle ilgili haberler gündemde geniş yer bulurken bunların cezasız kalması ya da devletin öldürülen kadınları koruyamaması oldukça eleştirilmişti. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi ise bugün örnek bir karara imza attı.

Münüre Çimen'in 4 Haziran 2009'da Keçiören Basınevleri Mahallesindeki evinin yakınında, boşandığı eşi 27 yaşındaki Okan Kandemir tarafından öldürülmesine ilişkin davanın karar duruşması, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, tutuklu sanık Kandemir ve avukatı Asker Çatak'ın yanı sıra, öldürüldüğünde 31 yaşında olan maktul Münüre Çimen'in annesi Elif Çimen, babası Satılmış Çimen ve avukatları Kaan Işıldaş katıldı.

Müştekilerin avukatı Işıldaş, sanığın en ağır biçimde cezalandırılmasını istediğini belirtti.

Sanık avukatı Çatak ise müvekkilinin, olaydan önceki dönemde maktul Münüre Çimen'in tahrik ve tacizine uğradığını savundu. Maktul Çimen'in gönderdiği bazı SMS'ler ile maktulun ağabeyi ve eniştesinin, müvekkilini darp nedeniyle aldığı mahkumiyet kararlarını, müvekkilinin tahrik ve tacize uğradığının örneği olarak anlatan Avukat Çatak, müvekkili hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasını istedi.

Sanık Kandemir de savunmasında, ''Çok pişmanım. Böyle bir şeyin olmasını istemezdim. Bana çok azap çektirdi. Olay günü üzerime geldi. Kendisi bıçak çekti. Kamera görüntüleri varsa, bu görülecektir'' dedi.

Mahkeme heyeti, son savunmaların ardından Kandemir'in ''kasten öldürmek'' suçundan ''ağırlaştırılmış müebbet'' hapis cezasına çarptırıldığını, bunun Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) takdiri indirimi düzenleyen 62. maddesi uyarınca ''müebbet hapis'' cezasına çevrildiğini açıkladı.

TEGV SORUMLUSU GÖR'ÜN ÖLDÜRÜLMESİ
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Mamak Öğrenim Birimi sorumlusu Şenay Gör'ü öldürmekten hakkında dava açılan kocası Kadir Gör'ün yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmaya, tutuklu sanık Kadir Gör ve avukatı ile müştekilerin avukatı Bahar Karakaya katıldı.

Karakaya, sanık Kadir Gör'ün, eşini kendisini aldattığından şüphelendiği gerekçesiyle öldürdüğüne ilişkin beyanlarını anımsatarak, ''Aldatma iddiası, tamamen sanık tarafından kurgulanmıştır. Kaldı ki aldatma öldürme sebebi olamaz, boşanma sebebi olur'' dedi.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki görüşünde, Kadir Gör'ün eşi Şenay Gör'ü, çok sayıda bıçak darbesiyle öldürdüğünü belirterek, TCK'nın ''eşi öldürmek'' suçuna ilişkin 82/1 (d) maddesi uyarınca ''ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına'' çarptırılmasını istedi.

Kadir Gör, esas hakkındaki savunmasında, ''Çok pişmanım'' dedi.

Avukatı ise müvekkiliyle görüşemediğini bildirdi ve esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için süre istedi.

Duruşma, sanık avukatına, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verilerek ertelendi.

Kadir Gör'ün, iddianamede de ''eşini öldürmek'' suçundan ''ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına'' çarptırılması talep ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...