Eski Galata köprüsü, Su Forumu'nda görevli

Dünya Su Forumu etkinliklerinin yapılacağı Sütlüce Kongre Merkezi ile Feshane Kültür Merkezi arasına eski Galata Köprüsü konuldu.

Anadolu Ajansı 12.03.2009 - 12:37

Eski Galata köprüsü, Su Forumu'nda görevli

eski Galata Köprüsü'nün etkinlikler için iki merkez arasına monte edilmesi amacıyla şubat ayında başlatılan çalışmalar tamamlandı. Köprüdeki bazı teknik çalışmaların devam ederken, forumun başlayacağı 16 Marta kadar bütün işlerin bitirilmese hedefleniyor.

Forum süresince, köprüde turistik eşya dükkanları ve otantik mekanlar faaliyete sokulacak ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Köprünün Feshane-Sütlüce arasında taşınmasıyla, Dünya Su Forumunun katılımcıları, Sütlüce Kongre Merkezi'ndeki 700 araçlık otoparkın yanı sıra 1000 araçlık Feshane Kültür Merkezi'ndeki otoparkı da kullanabilecekler.

ESKİ GALATA KÖPRÜSÜ
Eski Galata Köprüsü, 1845'te Sultan Abdülmecid zamanında Bezm-i Alem Valide Sultan tarafından yaptırıldı.

1863, 1875 ve 1912 yıllarında yenilenen Galata Köprüsü, 16 Mayıs 1992'de çıkan yangının ardından onarılarak Balat-Hasköy arasına kuruldu, Karaköy-Eminönü arasındaki eski köprü yerine ise modern bir köprü yapıldı.

Eski Galata Köprüsü, daha sonra Haliç'teki su ve canlı sirkülasyonunu engellediği gerekçesi ile parçalara ayrılarak Balat ve Hasköy'e çekildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...