NTV

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu hakim karşısında

Anadolu Ajansı

Türkiye

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, FETÖ'nün mülkiye yapılanmasına yönelik davada ifade veriyor. Savunmasında Silopi ve Şırnak'taki görevleri sırasında yaşadıklarını anlatan Mutlu, gözyaşlarını tutamadı.

FETÖ'nün "mülkiye" yapılanmasına yönelik davanın ikinci duruşması yapılıyor.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binada görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar eski İstanbul Valisi Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın’ın da aralarında bulunduğu 14 sanık ve yakınları katıldı.

Avukatların yer aldığı duruşmada, eski İstanbul Valisi Mutlu savunma yapıyor.

"BENİ SİLİVRİ'YE KAPATIRLARDI"

Örgüt üyesi olmadığını iddia eden Mutlu, "15 Temmuz darbesi olsaydı bu yapı beni Silivri'ye kapatırdı. Bundan tereddütüm yok. Bugün bu mahkemede bu iddialarla yargılanacaktım. Ne Musa'ya ne İsa'ya yaranabiliyorum" dedi.

"BYLOCK'U YENİ DUYDUM"

Örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u yeni duyduğunu savunan Mutlu "Daha önce bana ByLock deseniz ben kim bu İngiliz derdim" dedi.

"GEZİ OLAYLARININ FETÖ İLE İLİŞKİSİ VAR MI?"

Mutlu, hakimin "Gezi olaylarının FETÖ ile ilişkisi var mı?" sorusuna ise "Biz bir tarfatan Gezi'yi toplamaya çalışıyoruz. Bir taraftan içimizdeki hainler altımızı oyuyordu" dedi.

"BİLSEM PİRE GİBİ EZERDİM"

17-25 Aralık sorusuna ise devlet hassasiyeti içinde hareket ettiğini savunan Mutlu, "Bilseydim pire gibi ezerdim" dedi.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Silopi'de ve Şırnak'taki vali yardımcılıkları döneminde terörle mücadelede geçirdiği yoğun günleri DE anlatan Mutlu, "İl ve ilçelere saldıran 200 kişilik terör grupları ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda kaleşnikof sesleri vızıltı gibi geliyordu. Hasan Tahsin kucağımda, ağladı. Oğuzhan annesinin kucağında patlamanın korkusuyla irkilirdi" diyerek çocuklarının o günlerden kalma rahatsızlıklarının devam ettiğini söyledi. Mutlu, bu anları anlatırken göz yaşlarına da hakim olamadı. 

Davada Hüseyin Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın'ın da aralarında bulunduğu 15 eski vali ve kaymakam hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile çeşitli oranlarda hapis cezası isteniyor.

ETİKETLER