Hrant Dink davasında dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ifade verdi. Akyürek ,eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrahı suçladı.

Ramazan Akyürek, Cerrah'ın Dink'in öldürüleceğine ilişkin istihbarat raporunu yok etmek istediğini iddia etti.

Akyürek ifadesinde şunları söyledi:

"Celalettin Cerrah ile yaptığımız konuşmayı da hatırlıyorum. Bana 'Ramazan, Trabzon İstihbarat Şube'nin gönderdiği bir evrak varmış. 17 Şubat 2006 tarihli bir evrak. Onu imha ediyorsun kardeşim' dedi. İmha etmeyeceğimi söyledim. O da bana bu evrakı imha etmemiz gerektiğini yoksa bu evrakın hepimizi yakacağını söyledi. Ben de Erhan Tuncel'in ifadesine müdahil olmayacağımı, kim suç işlemişse cezasının çekmesini, 11 ay önce ihbar edilmiş bir cinayette tedbir alınmadığını ifade ettim. Celalettin Cerrah sinirlendi."

Ramazan Akyürek, duruşmada cinayette herhangi bir ihmalinin olmadığını ileri sürdü.

Akyürek, "İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Hrant Dink'e yönelik çok sayıda tehdit bilgisine sahipti buna rağmen koruma altına almamıştır" dedi.

"İstihbarat Daire Başkanı'na Dink ile ilgili raporları gönderen benim" diyen Akyürek, Sabri Uzun'u da suçladı.

Futbol örneğiyle savunmasını yapan Akyürek, "Ben bana gelen topu ilgilisine atmışım, o da gol ya da taca atacak. Ama o gereğini yapmamış. İddianameye göre o top 3 ay havada donmuş mu? Ben mi karşılamalıyım topu? Belki örnek uygun değil ama bana göre uyuyor. 22 futbolcunun yerine burada beni suçlu gibi gösteriyor savcımız" diye konuştu.

Gelecek duruşmada Ramazan Akyürk'in çapraz sorgulaması yapılacak.