Eski İzmir Valisi Cahit Kıraç adli kontrol şartıyla serbest

İzmir merkezli 5 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda 7 kişi tutuklandı. Aralarında eski İzmir Valisi Cavit Kıraç'ın da bulunduğu 18 zanlı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.09.2016 - 10:14 | Son Güncelleme : 02.09.2016 - 10:15

Eski İzmir Valisi Cahit Kıraç adli kontrol şartıyla serbest

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kapatılan Gediz Üniversitesine yönelik yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) ilişkin soruşturma kapsamında gözaltında bulunan 64 kişiden 22'si İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından, 3'ü ise daha sonra adliyeye sevk edildi.

Savcılık sevk evrakı üzerinden 14 zanlı tutuklanma, aralarında eski İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın da bulunduğu 11 kişi ise nöbetçi mahkemeye çıkarıldı.

Zanlılardan 7'si "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklanırken, eski İzmir Valisi Kıraç ile 17 zanlı, yurtdışı yasağı getirilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Ayhan Yılmaz'ın, kapatılan Gediz Üniversitesine yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı çıkarılan 101 zanlı için İzmir, Ankara, Bursa, Afyon ve Balıkesir'de eş zamanlı operasyon düzenlenmişti.

Operasyonda, aralarında eski İzmir Valisi Cahit Kıraç ile eski Emniyet Genel Müdürü Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Recep Gültekin'in de bulunduğu 64 kişi gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen 17 kişiden 6'sı tutuklanırken 11'i adli kontrol şartıyla salıverilmişti.

Sayfa Yükleniyor...