Eski Likör Fabrikası'ndan yatırımcıya 1'e 3

Mecidiyeköy'de eski Likör Fabrikası'nın arazisinde  200 milyon dolarlık yatırımla yükselecek karma proje, yatırımcılara 1'e 3 kazandıracak. Kübist mimar Mallet-Stevens'ın imzasını taşıyan fabrika binası ise mimarının anısını yaşatacak uluslararası tanınırlığa kavuşarak, ücretsiz sergilere ev sahipliği yapacak.

09.05.2012 - 15:45

Eski Likör Fabrikası'ndan yatırımcıya 1'e 3

TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ile Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi, Mecidiyeköy’deki eski Likör Fabrikası arazisi üzerinde projelendirilen karma yapıyı, fabrika binasında düzenlenen basın toplantısı ile tanıttı.

Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Özkan, ntvmsnbc.com'a verdiği özel röportajda konut sahibi olacakların elde edecekleri gelirle ilgili olarak "Ne kadar kazandıracağı, esasında projeden ne zaman konut almaya karar verildiğiyle değişecek. Başlangıç rakamını sonunda 3'e katlamış olacağız" dedi.

24 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 200 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçecek projede; mimaride kübizm akımının öncülerinden Robert Mallet-Stevens'ın tasarladığı ve 1931 yılında açılan eski Likör Fabrikası, aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilecek.

Özgün kimliği ve mimari yapısına uygun olarak, o gün uygulanan aynı teknikle inşa edilecek bina, uluslararası düzeyde bir kültür, sanat ve moda merkezi haline dönüştürülecek.

2000'de Bilecik'e taşınan fabrikadan kalan ve Paşalimanı Tekel Fabrikası'nda yer alan ekipmanlara da kültür ve sanat merkezinde yer verilecek.

Fabrikanın önündeki mevcut yeşil alan ise tarihi çınar ağaçları ile birlikte korunarak peyzaj düzenlemesi ile içinde heykellerin yer alacağı Kent Parkı’na dönüşecek ve ücretsiz sergilere ev sahipliği yapacak. 

ARKA BAHÇEDE 40 KATLI KULE

Fabrika binasının arkasında yükselecek, biri rezidans ve diğeri otel olarak kullanılacak 40 katlı iki kulede tamamı deniz manzaralı toplam 400 konut yer alacak. Konutlar ağırlıkla 2+1 ve 1+1 dairelerden oluşacak.

İstanbul'a 30 bin metrekarelik kentsel alan kazandıracak projenin yüzde 19'unda binalar yer alacak. 25 bin metrekare otel, 55 bin metrekare rezidans, 25 bin metrekare ise ofislere ayrılacak arazide, ticaret alanlar 13-14 bin metrekare yer tutacak. 54 bin metrekarelik otoparkın da yer alacağı projenin inşaat çalışmalarını Sidney'deki Opera Binası'ndaki çalışmaları ile tanınan mühendislik gruplarından ARUP üstleniyor.

'PEK ÇOK KONUDA İLKLERİMİZ OLACAK'

Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Özkan, projenin Türkiye'ye birçok farklı uluslararası grubu ilk kez taşıyacağını ve pek çok konuda ilkleri barındıracağını anlattı.

Kültür ve sanat merkezi açılışı için uluslararası özel bir etkinlik düşünüyor musunuz?
"Geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Arzumuz kültür ve sanat merkezinin uluslararası tanınırlığı olan isimlerle anılması. Merkezin açılışını da uluslararası isim ve markalarla yapacağız. Vizyonumuzu anlatan ilk sergi ile merkez, faaliyete başlayacak."

Elde edilecek gelir nereye aktarılacak?
"Yüksek gelir projeksiyonu yok ve ücretli giriş hayal etmiyoruz. Sergiye ilgi duyan kişilerin serbestçe girip ziyaret etmesini sağlayacağız."

Binaların yeşil özellikleri olacağını belirttiniz. Hangi özellikler öne çıkacak?
"ÇETBİK çalışmalarını destekliyoruz. Bu çerçevede projemizi Türkiye gerçeklerine göre geliştireceğiz. Yaptıklarımızın kendiliğinden yeşil bina sertifikasının hak edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle yeşil bina standartları nedir diyerek, projemizi şekillendirmeyeceğiz."

Otel işletmesi için düşündüğünüz gruplar?
"Temaslarımız sürüyor. 5 yıldızlı bir otel ve ona uygun olarak özellikler içinde yer alacak. Rezidans hizmeti de verecek. Bu nedenle uluslarası deneyimi olan bir şirket olacak."

Yabancı bir grup mu?
"Evet, yabancı ve uluslararası bir grup olacak."

Sizinle Türkiye'ye ilk defa gelecek gruplar var mı?
"Pek çok konuda ilklerimiz olacak. Kültür-sanat merkezi, otel, ofis ve konut anlamında ilk olacak. Hem Türkiye'ye ilk defa gelecekler hem de ilk uygulamalarla örnek olacaklar."

İsviçreli gruplar öncelikli mi?
"İsviçreli gruplara öncelik vermemiz doğru olmaz. Ancak, pek çok hizmet veren grup olacak. Bazı hizmetleri sunmak üzere burada yer alacaklar. Bunların arasında tabii ki İsviçreli gruplar olacak."

Yurtdışı lansmanı düşünüyor musunuz?
"Bu projenin heyecanını yurtdışına da taşıyacağız. İstanbul'un dışında da lansmanlarımız olacak. Yurtdışında birçok bölgede tanıtacağız."

İstanbul'da yeni projelerin sinyalini verdiniz. Kentsel dönüşüm bölgeleriyle de ilgileniyor musunuz?
"Odağımız bu proje. Bu proje hayata geçtikten sonra yenileri gelecektir. İstanbul'da yeni projelere devam etme konusunda prensip kararı aldık. Ağırlıklı olarak İstanbul ve İstanbul'un merkezi yerlerini düşünüyoruz.  Kentsel dönüşüme karşı duruşumuz yok. Biz yaşam kalitesini geliştiriyoruz. Var olan yapıyı iyileştirmeye yönelik elimizde bir imkan varsa neden olmasın."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...