Eski filmlerimizin negatiflerini kutulara doldurup dolapların üst raflarına kaldıralı bir hayli zaman geçti. Şimdi onları indirip dijital formata çevirme ve bilgisayarda klasörleme zamanıdır. Zira yakın zamana kadar oldukça pahalı olan film ve negatif tarayıcı makineler, yeni nesil film ve doküman tarayıcı CanoScan 9000F ile evlere girecek.

Canon, tarayıcı serisinin en yeni üyesi CanoScan 9000F modelini pazara sunduğunu duyurdu. Film ve dia tarama kapasitesine sahip 9000F, esneklik ve verimlilik arayan fotoğrafçıların ve yüksek kalitede tarama yapmak isteyen kullanıcıların ihtiyaçlarına seslenecek.

Canon’un CanoScan 8800F modelinin yeni nesil versiyonu olan CanoScan 9000F, 9600 x 9600 dpi CCD sensörüyle ayrıntı yakalama ve çoğaltım kapasitesi açısından başa güreşiyor. Dahası 48-bit derinliğe sahip, yğksek gerçeklikteki renkler, görüntüleri büyüterek yüksek çözünürlüklü baskılara uygun dosyaların elde edilmesini sağlıyor. Yüksek hızda tarama yaptıran yeni film adaptörü, cihaza daha fazla ışığın girmesini sağlayarak 35 mm’lik bir negatif filmi yaklaşık 18 saniyede tarıyor (1,200 dpi çözünürlükte).

Canon CanoScan 8800F’in çerçeveli dia ve orta formatta filmler de dâhil olmak üzere, hem negatif hem pozitiften tarama özellikleri CanoScan 9000F’de de bulunuyor. CanoScan 9000F, Otomatik Tarama özelliği sayesinde sıfır ısınma süresi ile tek dokunuşla PC’ye, e-postaya (ek olarak), fotokopiye ve PDF’e aktarma yapıyor. Bunlara ek olarak basılı metni tekrar klavyede yazma zahmetine girmeden düzenlenebilir bir elektronik belgeye çeviren hassas bir Optik Karakter Okuyucu (OCR) fonksiyonu da bulunuyor.

CanoScan 9000F tek dokunuşla çalışan yedi adet EZ tarama düğmesinin yanı sıra “Otomatik Tarama” düğmesiyle de işleri kolaylaştırıyor. Bu düğme ile belgeler otomatik olarak algılanıyor, taranıyor ve uygun ayarlarla saklanıyor. CanoScan 9000F’te bulunan bütünleşik güç adaptörü ise bu modelin kompakt ve tam olarak taşınabilir bir masaüstü tarayıcısı olmasını sağlıyor.

HATA DÜZELTEN TEKNOLOJİ
Peki negatifleriniz çok yıpranmışsa? Makinede bulunan, Canon’a özgü “Otomatik Film Rötuş ve Geliştirme (FARE) Seviye 3” teknolojisi, film üzerinde bulunan tozları ortadan kaldırıyor ve fiziksel bozuklukları tarayan kızıl ötesi bir ışık kullanarak çizik filmleri düzeltiyor. Otomatik Fotoğraf Düzeltme II Yazılımı ve Otomatik Belge Düzeltme özellikleri, son görüntü kalitesi ve çıktısının tam denetimini kullanıcıya veriyor.

Otomatik Fotoğraf Düzeltme II yazılımı, soluk yüz, donuk ten tonları veya karanlık/parlak renkli manzara gibi çok rastlanan fotoğraf hatalarını düzeltme ve bir fotoğraftaki sahne tipini “tanıma” işlevine sahip. Otomatik Belge Düzeltme özelliği ise benzer bir şekilde, gelişmiş görüntü analizi ve veri düzeltme işlevleriyle görüntülemesi kolay tarama sonuçları veriyor.

YAZILIM DESTEĞİ
CanoScan 9000F ile birlikte görüntüleme, yaratıcılık ve iş uygulamaları için güçlü bir yazılım seti hediye ediliyor. Bu yazılımların arasında fotoğrafçılara film taramada daha fazla denetim sağlayan Adobe PhotoShop Elements, ArcSoft PhotoStudio ve SilverFast SE paketi bulunuyor. Bunların yanı sıra tarayıcıyı çalıştırmayı ve karmaşık işlemleri yapmayı kolay hale getiren MP Navigator EX de tarayıcı ile birlikte sunulan yazılımlar arasında.

CanoScan 9000F’in teknik özellikleri: