Şemdinli'de bir kitabevinin bombalanmasının ardından hazırladığı iddianamede, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt hakkında çete liderliği suçlaması ile suç duyurusunda bulunan Ferhat Sarıkaya 4 sene önce meslekten ihrac edilmişti.

İlişkili Haberler


Olay sonrasında yurtdışına gittiği, Ergenekon davasında gizli tanık olduğu gibi iddialar ortaya atılan Sarıkaya Ankara'nın Çukurambar semtinde yaşadığı ortaya çıktı.

Bir hukuk bürosunda danışmanlık yapan eski Van Savcısı Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu; ihracına neden olan Şemdinli iddianamesini savundu.

Sarıkaya kendisini ihrac eden HSYK'yı siyasi karar almakla suçladı.

Sarıkaya, "Toplanan deliller, dosya kapsamı bizim vasıflandırdığımız suçu oluşturuyordu. Mahkeme de talep ettiğimiz suçtan ceza verdi. Biz görevimizi yaptık yanlış ya da doğru bunu mahkeme değerlendirdi, kararını verdi. Hatalarımız da olmuş olabilir. Hata olur mutlaka vardır ama cezası bu olmamalıydı. Kurul ceza vermeye itildi. Artık kimlerin ne şekilde ne baskısı oldu bilmiyorum" dedi.

Sarıkaya, Yaşar Büyükanıt ve bazı askerlerin isminin Şemdinli İddianamesi'nde yeralmasını bazı siyasiler ve cemaatlerin istediği yönündeki iddialara da "O konulara sadece güldüm geçtim. Hala da gülüp geçiyorum. Bir savcının böyle bir siyasi, dini bir kuruluştan böyle bir telkin almasını düşünemiyorum. O zaman o kişi savcılık yapmasın zaten" yanıtını verdi.

Devlete küskünlüğünün olmadığını söyleyen Sarıkaya, HSYK tarafından Erzurum'daki Ergenekon soruşturmasını yürüten 4 savcının yetkisinin kaldırılması konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Soruşturma için ikinci Şemdinli vakası değerlendirmelerini yorumladı.

Sarıkaya, "Orada onların görevine son verilmedi çok takip etmiyorum. HSYK yönünden hangi deliller vardı onu bilmiyorum. HSYK’nın yargılamaya müdahalesi sözkonusu olamaz önlerindeki deliller neydi deliler neydi o da soru işareti" dedi.