Eski vekile 'örgüt yöneticiliği' suçlaması

KCK soruşturmasında dördüncü iddianame hazırlandı. İddianamede bir numaralı şüpheli olarak yer alan eski BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, 'terör örgütü yöneticiliği' ile suçlanıyor.

Anadolu Ajansı 02.01.2013 - 20:14

Eski vekile 'örgüt yöneticiliği' suçlaması

Tuncer Bakırhan'ın da aralarında bulunduğu 21 şüpheliye ilişkin, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianame, özel yetkili İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması olduğu iddia edilen KCK'ya yönelik yürütülen operasyon kapsamında geçen yıl Ocak ayında gözaltına alınan eski BDP Milletvekili Kurtulan ve eski DEHAP Genel Başkanı Bakırhan'ın da aralarında yer aldığı 21 şüpheliyle ilgili olarak, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce yürütülen soruşturma tamamlandı.

TMK'da yapılan değişiklikler ve adliyedeki yeni görevlendirmeler sonucunda kimi savcılar arasında birçok defa el değiştiren soruşturma dosyası, son olarak özel yetkili cumhuriyet savcılarından Ümit Zafer Çolak'a devredildi.

Savcı Çolak, yaklaşık bir yıllık aranın ardından, Kurtulan ve Bakırhan'ın da aralarında olduğu çoğu tutuklu 21 şüpheliye ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı.

Şüpheliler Kurtulan ve Bakırhan ile ilgili ''terör örgütü yöneticiliği''nden ceza talep ettiği öğrenilen Savcı Çolak'ın, diğer şüphelilerin de ''terör örgütü üyesi olmak'' suçundan hapisle cezalandırılmasını talep ettiği belirtildi.

İddianamenin gönderildiği TMK ile görevli özel yetkili İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, incelediği iddianameyi kabul etmesi halinde davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.

17 Ocak 2012'de Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen Kurtulan ve Bakırhan'ın da aralarında bulunduğu 35 kişi, dönemin özel yetkili İstanbul cumhuriyet savcılarınca ifadeleri alındıktan sonra tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderilmişti. Nöbetçi mahkeme, 35 kişiden eski BDP Milletvekili Kurtulan ve eski DEHAP Genel Başkanı Bakırhan'ın da aralarında yer aldığı 31'inin tutuklanmasına karar verirken, 4 kişiyi de serbest bırakmıştı.

Sonraki süreçte, bu 21 kişi dışındaki şüphelilerle ilgili soruşturma dosyası bu dosyadan ayrılarak, başka bir esas numarasıyla mahkemeye gönderilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...