Anadolu Üniversitesi Sinema Kültürünü Geliştirme Birimi ve öğrencilerin gönüllü çabalarıyla gerçekleştirilecek festival, 1 Mayıs'ta A.Ü Sinema Anadolu'da yapılacak açılış töreniyle başlayacak. 

Festivalin bu yılki onur konukları olarak belirlenen sinema sanatçıları Ekrem Bora ile Nebahat Çehre'ye ödülleri verilecek. Festivalin ''Sinemaya Emek'' ödülünün bu yılki sahibi ise Yeşilçam emektarı yapımcı Necip Sarıcı oldu.

Etkinlik kapsamında ''Sinema Kültürüne Katkı Ödülleri'' adı altında açılan yarışmada ''En İyi Sinema Kitabı'', ''En İyi Sinema Makalesi'' ve ''Televizyonda Yayınlanan En İyi Sinema Programı'' ödüllendirilecek.

Festival Başkanı Prof. Dr. Gülseren Güçhan, etkinlik boyunca, uluslararası festivallerde öne çıkan, sinemada yeni anlayışları ve anlatım tarzlarını ortaya koymuş birçok filmin izlenebileceğini dile getirdi. 

Festivalin film gösterimlerinin yanı sıra sinema sanatı alanındaki bilgi, düşünce ve deneyimlerin aktarılabileceği, tartışılabileceği ortamları da sunduğunu anlatan Güçhan, ''On yılı aşmak bir festival için kalıcılığın göstergesidir. Ayrıca, sadece Eskişehir'deki değil, Türkiye'nin her yerindeki öğrencileri ve sinemaseverler festivale davetlidir'' dedi.