Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde silahlı saldırı: 4 ölü (Saldırgan Volkan Bayar'ın ön ifadesi alındı)

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğretim görevlisi Volkan Bayar, meslektaşlarına ateş açtı, 4 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında dekan yardımcısı da var. Araştırma görevlisi eşiyle birlikte gözaltına alınan saldırganla kurbanlar arasında karşılıklı FETÖ suçlaması nedeniyle husumet olduğu iddialar arasında. Eskişehir Valisi Çakacak, yaptığı açıklamada Volkan Bayar'ın ön ifadesinde Yasir Armağan'ın şikayeti üzerine açılan idari soruşturma yazısı eline geçince sinirlendiğini ve silahına alarak olayı işlediğini itiraf ettiğini söyledi.

ntv.com.tr 06.04.2018 - 16:17

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde silahlı saldırı: 4 ölü (Saldırgan Volkan Bayar'ın ön ifadesi alındı)

Son dakika haberi! Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi'nde gerçekleştirilen silahlı saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti.

Öğretim görevlisi Volkan Bayar, fakültede silahlı saldırı düzenledi, aralarında dekan yardımcısının da olduğu 4 meslektaşını öldürdü.

Saldırı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrencilerin yoğun olduğu öğle saatlerinde oldu.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDENLER 

Öğretim görevlisi Yasir Armağan, meslektaşı Volkan Bayar ve eşinin kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle rektörlüğe şikayette bulundu. Rektörlük 19 Nisan'da Bayar'ın savunmasını istedi. Bu duruma sinirlenen öğretim görevlisi Volkan Bayar'ın aracında, bulundurma ruhsatı olan, ancak taşıma ruhsatı bulunmayan tabancası vardı. Bayar, otomobilinden aldığı silahla Eğitim Fakültesi'nin üçüncü katına çıktı. İddiaya göre asıl hedefi Dekan Cemil Yücel'di.

Saldırgan, bir toplantıda olan dekanı odasında bulamadı, Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın ve Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu'ya ateş etti. Fatih Özmutlu'nun da üzerinde silahı vardı ancak karşılık veremedi. Daha sonra üst kata çıkan Volkan Bayar öğretim görevlileri Serdar Çağlak ve Yasir Armağan'ı da vurdu, 4 kişi yaşamını yitirdi.

Saldırgan, etrafa ateş açarak silahıyla fakülteden çıktı, 3 kişi hafif yaralandı. Volkan Bayar, polis ve özel güvenlik görevlilerinin takibi sonucu yakalandı.

Saldırganın, saldırıda kullandığı bulundurma ruhsatlı silahıyla 23 el ateş açtığı ve 2 şarjör kullandığı tespit edildi

İddiaya göre öğretim görevlileri arasında karşılıklı FETÖ suçlamaları nedeniyle husumet vardı. Fakültede profesör olan Ayşe Aypay, Volkan Bayar'ın kendisini de hedef alacağını o sırada binada olmadığı için kurtulduğunu söyledi. Apay, "4. katta beni de aramış bulamamış. Volkan Bayar hakkında suç duyurusunda bulunmuşum. Savcılık ifadeye çağırdı, oradaydım" dedi.

Eğitim Fakültesi Dekanı Cemil Yücel, saldırının hemen ardından sosyal medyada iyi olduğuna dair bir görüntü paylaştı.

37 yaşındaki Volkan Bayar, yüksek lisansını Amerika Birleşik Devletleri'nin Denver eyaletinde yaptı. Saldırganın Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde araştırma görevlisi olan eşi de gözaltına alındı.

Saldırı nedeniyle öğrenciler uzun süre şok yaşadı, ölenlerin yakınları da fakülteye giderek bilgi almaya çalıştı. Üniversitede yapılması planlanan sınavlar ertelendi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Profesör Yekta Saraç, idari soruşturma için Yükseköğretim Denetleme Kurulu'ndan bir üyenin görevlendirildiğini açıkladı.

Saldırgan hakkında YÖK'e 3 kez şikayet dilekçesi verildiği, rektörlüğün Bayar hakkında başlattığı soruşturma sürerken saldırının olduğu belirtildi.

VALİ ÇAKACAK'TAN AÇIKLAMA: VOLKAN BAYAR'IN ÖN İFADESİ ALINDI

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde 4 öğretim üyesinin hayatını kaybettiği olayın ardından Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak açıklamalarda bulundu.

Olayın ardından saldırgan Araştırma Görevlisi Volkan Bayar'ın yanı sıra eşi Saadet Aylin Bayar da gözaltına alındı. Bu gelişmelerin ardından olayın yaşandığı Eğitim Fakültesi önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Volkan Bayar'ın ilk ifadesini anlattı. Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini aktaran Vali Çakacak, "Osmangazi Üniversitesi'nde bugün vuku bulan bu menfur saldırıda ölen öğretim üyelerimize öncelikle Allah'tan rahmet diliyorum. Savcılarımız gerekli incelemeleri yapıyorlar. Olayın faili Araştırma Görevlisi Volkan Bayar emniyette. Kendisinin ön ifadesi alındı. İfadeye göre kendisi ve eşi hakkında sözlü ve fiili saldırıda bulunulduğu iddiasıyla Yasin Armağan tarafından şikayet edilmiş. Rektörlük tarafından hakkında idari soruşturma açılmış. Yürüyen soruşturmada soruşturmacı, bunların savunmasını almak üzere bir yazı yazıyor ve 19 Nisan'da 'Şu odada bulunup savunmanızı vermenizi rica ederim' diyor. Bugün bu zarf eline geçince, eşini de çağırıp zarfı okuyor. Zarfı okuduktan sonra sinirlendiğini, aşağıda otoparkta bulunan aracına binerek, bulundurma ruhsatlı silahı ile önce Yasin Armağan'ın odasına gidiyor. Daha sonra da diğer odalara girerek ateş ederek olayı işlediğini ifade etmiş. Bu bilgiyi açıklamak istedik. Çünkü olay çok farklı şekillerle farklı yerlere çekiliyor" dedi.

23 KEZ ATEŞ ETTİ

Eğitim Fakültesinde araştırma görevlisi olan saldırganın, saldırıda kullandığı bulundurma ruhsatlı silahıyla 23 el ateş açtığı ve 2 şarjör kullandığı tespit edildi.

3 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

Olayla ilgili açıklama yapan Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak olayın soruşturulması için 3 savcı görevlendirildiğini söyledi. Çakacak, "Başsavcılığımız olaya el koydu. Olayın araştırması yapılıyor. Olay aydınlatıldıkça gerekli açıklama yapılacaktır" diye konuştu. 

"DEFALARCA DİLEKÇE VERDİK"

Saldırının ardından açıklama yapan Prof. Dr. Ayşe Aypay, kendisinin adliyede olduğu için kurtulduğunu belirterek, "Eğer ifade vermeye gitmeseydim 5’inci cenazesi bendim" dedi.

YÖK ve Rektörlüğü suçlayan Aypay, “Neden işlem yapmadılar? 1.5 yıldır defalarca dilekçe verdik, hepsinin üzerine yattılar. Volkan Bayar’a dokundurtmadılar. Volkan'ı korumanın bedelini kim ödeyecek?” diye konuştu.

"EŞİM İFTİRALARI NEDENİYLE İŞTEN ATILDI"

Aypay, şöyle konuştu: “Benim eşim, onun iftiraları yüzünden işinden atıldı. 5,5 ay hapis yattı. Kim ödeyecek? Bir sürü arkadaşım mağdur oldu. Bütün bunlara rağmen rektörlük sonuna kadar korudu. Kavga dövüş taratıp sistemlere soktuk biz o dilekçeleri. Soktuk da ne oldu hiçbirine cevap alamadık. Şimdi kim verecek 4 tane mazlum canın hesabını? Volkan Bayar gerçek anlamda vatan haini, tescilli FETÖ'cü olduğu her ifadesinde ortada olan birşeyi kimse görmek istemedi. Defalarca yalan söylediğini söyledik. Mahkeme beraat ettirdi, Volkan'ı korudular."

YÖK BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ndeki silahlı saldırıya ilişkin, savcılığın açtığı soruşturmanın olayı aydınlatacağına inancının tam olduğunu belirtti.

Saraç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Bu dehşet verici olay hepimizi derinden sarsmıştır. Saldırı neticesinde görevleri başında hayatını kaybeden kıymetli akademisyenlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabr-ı cemil niyaz ederim. Savcılığın açmış olduğu soruşturmanın olayı aydınlatacağına inancımız tamdır. Başta Eskişehir Osmangazi Üniversitesi camiası olmak üzere bütün akademik camiamızın başı sağ olsun."

YÖK'TEN İDARİ SORUŞTURMA

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Denetleme Kurulu'ndan bir üyeyi, Osmangazi Üniversitesi'ndeki silahlı saldırıya ilişkin idari soruşturma yapmak üzere görevlendirdi.


YÖK'ten Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ndeki silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişi hakkında üniversite ve YÖK tarafından hiçbir işlem yapılmadığı iddiasına ilişkin açıklama yapıldı.

Silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişi hakkında müfteri olduğuna dair Başkanlığa 3 şikayet dilekçesi verildiği vurgulanan açıklamada,  şu ifadelere yer verildi:

"Bu dilekçeler 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 53. maddesi uyarınca, işlem yapmakla görevli ve yetkili olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü'ne gereği yapılmak üzere iletilmiştir. Rektörlük tarafından kişi hakkında daha önceden açılmış olan soruşturmanın devam ettiği bilgisi verilmiştir."

Öte yandan YÖK tarafından, Yükseköğretim Denetleme Kurulu'ndan bir üyenin, Osmangazi Üniversitesi'ndeki silahlı saldırıya ilişkin idari soruşturma yapmak üzere görevlendirildiği bildirildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Erdoğan, Beştepe'de kabul ettiği YÖK Başkanı Saraç'tan Osmangazi Üniversitesindeki silahlı saldırı hakkında bilgi aldı.

Sayfa Yükleniyor...