Eskişehir'de 4 katlı binada patlama: 35 yaralı

Eskişehir'de 4 katlı bir apartmanın giriş katında bulunan işyerinde patlama meydana geldi. Patlama sonrası çıkan yangında 1'i ağır, 35 kişi yaralandı.

Anadolu Ajansı 15.05.2009 - 09:17

Tunalı Mahallesi Gaffar Okkan Caddesi'ndeki 4 katlı binanın giriş katındaki parke satışı yapılan bir işyerinde sabah saatlerinde bir patlama meydana geldi.


Patlama sonrası yangın çıktı. Yangın, parke dükkanının yanındaki apartman girişine sıçradı. Evlerinde bulunan apartman sakinleri yangın ve çıkan dumandan dolayı apartmanda mahsur kaldı.

İtfaiye ve Sivil Savunma ekipleri ile polisler, itfaiye merdiveni aracılığıyla evlerinde mahsur kalan vatandaşları kurtardı.

BİR KİŞİNİN DURUMU AĞIR
Bir süre evlerinde mahsur kalan ve itfaiye, polis ve vatandaşların yardımıyla itfaiye merdiveniyle tahliye edilenler, patlama sırasında yoldan geçenler, işçiler ve kurtarma çalışmalarına katılıp dumandan etkilenenler şunlar: ''Sevilay Başaran (29), Muharrem Yıldız (33), İskan Filiz (32), Ethem Avcı (19), Selahattin Avcı (54), Kani Kaya (23), Selma Erol (41), Hasan Çolak (58), Gaye Nur (11), Güven (6), Sezen (29), İkram (40), Şenay (36), Çetin (25), Hanifi (37), Behram (35), Ömer (28), Ferhat (12), Eyüp (14), İlayda (8), Serkan (10) ve Sümeyye Gül (45 günlük) ile Ekrem Turhan (12), Murat Kaplan (28), Erhan Demir (26), Selçuk Yalaman (65), Fatma Yalaman (57), Saadet Yalaman (25), Altan Yalaman (7), Şadiye Göçer ve doğumuna 3 gün kalan 9 aylık hamile Hatice Yılmaz.''

Hastanelerde tedavi altına alınan 35 kişiden 25'i taburcu edilirken, 2'si ağır 8 kişinin tedavisinin devam ettiği bildirildi.

Kurtarma çalışmalarına katılan 4 polis memuru da tedavi altına alındı.

Kentteki çeşitli hastanelere kaldırılan hafif yaralılardan İskan Filiz'in hayati tehlikesi bulunduğu öğrenildi.

Patlama sonucu çıkan yangın, itfaiyenin yoğun çabası sonucu söndürüldü.

Öte yandan, işyerine dün getirilen bir kamyon dolusu parke ile çalışmalarda kullanılan tiner ve kimyasal maddelerin depoya yerleştirildiği öğrenildi.

EZGAZ: İŞYERİNDE DOĞALGAZ YOK
Eskişehir Doğalgaz Dağıtım AŞ (ESGAZ) ekipleri, depo ve zemin kattaki ofis kısmında doğalgaz bağlantısının olmadığını, üç kattaki evlerde doğalgaz kullanıldığını belirledi.

Patlama sırasında caddeden geçen ve apartmanın yakınlarında park halinde bulunan 7 araçta maddi hasar oluştu, çevredeki bazı binaların camları kırıldı.

Tepebaşı Belediyesi görevlileri, patlamanın meydana geldiği apartmanın yakınında çadır kurdu, çalışmalara katılan ekipler ile vatandaşlara yoğurt ve su dağıttı.

Patlamanın parke işinde kullanılan tiner ve kimyasal maddelerden kaynaklanmış olabileceği belirtiliyor.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

"DOĞALGAZDAN ŞÜPHELENİYORUZ"
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Yeter, patlamaya doğal gaz sıkışmasının neden olduğunu düşündüklerini bildirdi.

Yeter, olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, binada ilk incelemelerin tamamlandığını belirtti.

Yakından geçen doğal gaz borularından bodruma ve üst kata gaz sızıntısı olduğunu tespit ettiklerini kaydeden Yeter, ilk patlamanın iş yerinin alt kısmında depo olarak kullanılan, inşaat malzemeleri ve tiner kutularının bulunduğu bodrum katında meydana geldiğini söyledi.

Yeter, ''Üst kattaki iş yerinin içinde sıkışan gazda ikinci patlamaya neden olmuş. Bina çevresinden doğal gaz hattı geçiyor. Doğal gaz hattında oluşan sızıntı nedeniyle binanın bodrum katında gaz birikmiş. Sıkışan gazın, sabah iş yeri sahibinin elektrik düğmesine dokunması ya da sigara içmesi nedeniyle patladığını tahmin ediyoruz. Bodrumda bulunan tinerlerin bu şekilde bir patlamaya neden olması imkansız. Ayrıca tiner tenekeleri sağlam duruyor. Patlamaya gaz sıkışmasının neden olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...