Eskiyen cep telefonlarına ne oluyor?

Televizyon, cep telefonu gibi elektronik cihazların atıkları dünyada her yıl 40 milyon ton artıyor.

Anadolu Ajansı 23.02.2010 - 11:55

Eskiyen cep telefonlarına ne oluyor?

BM Çevre Programının (UNEP) Bali'de açıklanan raporuna göre, ABD, "e-atık" olarak nitelendirilen telefon, yazıcı, televizyon, bilgisayar ve benzeri elektronik cihaz atıklarının en büyük "üreticisi" durumunda. ABD'de yılda 3 milyon ton e-atık ortaya çıkıyor.


ABD'yi yılda 2,3 milyon tonla Çin takip ediyor. Çin aynı zamanda diğer gelişmekte olan ülkelerden de atık alıyor.

Rapora göre, e-atık miktarı, özellikle gelişmekte olan ülkelerde gelecek on yıl içinde çok büyük oranda artacak. Çin ve Güney Afrika'da 2020'ye kadar bilgisayarları kapsayan e-atıkların 2007 seviyesine göre yüzde 400 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Cep telefonu atığının Çin'de 2007 seviyesine göre 2020'de 7 kat, Hindistan'da ise 18 kat artması bekleniyor.

UNEP icra müdürü Achim Steiner, e-atıkların yeniden işlenmesinin enformal sektöre bırakılmaya devam edilmesi halinde, Çin'in yanı sıra Hindistan, Brezilya ve Meksika gibi ülkelerde çevreye verilen tahribat ve sağlık sorunlarının artacağını söyledi. Raporda, bazı e-atıkların, az gelişmiş ülkelerden, bunların elden çıkarılması işleminin daha iyi yapıldığı gelişmiş ülkelere gönderilmesinin yerinde olacağı belirtildi. Endonezya Çevre Bakanı Gusti Muhammed Hatta ise tehlikeli atıkların yasa dışı trafiğine dikkati çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...