Gezi Parkı olayları sırasında Ethem Sarısülük'ün polis kurşunuyla ölümüne ilişkin davanın üçüncü duruşması Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Güvenlik gerekçesiyle Aksaray'a nakledilen dava öncesi, duruşmayı izlemeye gelenler, polis ekipleri tarafından üzerleri aranarak içeri alındı.

Duruşmaya, müştekinin yakınları ve taraf avukatları katıldı. Duruşmayı, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da izledi.

Tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Ahmet Şahbaz, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Müşteki avukatlarından Murat Yılmaz, TÜBİTAK'a güvenmediklerini belirterek, "Halen bu durumdan endişeliyiz. Oradan doğru dürüst sonuç çıkacağına inanmıyoruz. Olumsuz bir sonuç çıkarsa o raporu düzenleyenler hakkında hukuku süreç başlatalım. TÜBİTAK sadece görüntüleri düzenlemeyecek, aynı zamanda yorum da yapacak. Sanığın tutuklanmasını talep ediyoruz"diye konuştu.

Sanık avukatı ise müşteki avukatlarının söylediklerini kabul etmediğini belirterek, "Müştekilerin hukuka, yargıya, TÜBİTAK'a güvenmemeleri yönündeki açıklamaları, mahkemeyi baskı altına alma çalışmalarıdır. Bilirkişi raporu beklensin dedi.

Mahkeme heyeti, sanığın SEGBİS ile duruşmaya katılmasının devamına, TÜBİTAK'ın bilirkişi raporunun beklenmesine yönelik karar vererek duruşmayı erteledi.

DAVA SÜRECİ

Davayı gören Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin sanık polis memuru Ahmet Şahbaz'a, "Haksız tahrik altında adam öldürmek" ve "Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak" suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası vermişti.

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 1. Ceza Dairesi ise kararı usulden bozmuştu. Daire, bazı tanıkların yargılama aşamasında dinlenmemesini, olayla ilgili temin edilen tüm görüntülerin mahkeme huzurunda izlenmesi gerekirken nerede izlendiği ve içeriği tutanaklardan anlaşılamayan görüntülerin hükme esas alınmasını bozma gerekçesi saymıştı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, sanık avukatlarının başvurusu doğrultusunda nakil talebini kabul etmiş ve davanın Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi kararlaştırılmıştı.