Gezi Parkı eylemleri sırasında Ethem Sarısülük’ün hayatını kaybetmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Veli Dalgalı, zanlı polis memurunun bugün ifadesini aldı.

Savcı Dalgalı, ifade işlemi sonrasında zanlıyı tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti.

Zanlı A.Ş, nöbetçi Ankara13. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki sorgusu sonrasında adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mahkeme, zanlıya adli kontrol kapsamında yurtdışına çıkış yasağı ile haftada bir gün karakola imza şartı getirdi.

GEREKÇEDEN: MEŞRU MÜDAFAA OLASILIĞI BULUNUYOR
Zanlının serbest bırakılma gerekçesinde, şunlar yer aldı:

"Şüphelinin, göstericiler tarafından prefabrik bir kulübe arkasında sıkıştırıldığı, kalabalık bir grup tarafından yoğun şekilde taşlamaya maruz kaldığı, bu sırada belinden tabancasını çıkardığı ve havaya doğru üç el ateş ettiği, bu esnada maktül Ethem Sarısülük'ün aniden yere düştüğü, şüphelinin arkasını dönerek grubun aksi yönüne koşmaya devam ettiği, bu sırada beline ve sırtına atılan taşların isabet etmeye devam ettiği, havaya ateş etme sırasında şüphelinin eyleminin meşru müdafaa sınırları dahilinde kalma olasılığının bulunduğu anlaşılmıştır."

‘YETERLİ DELİL YOK’
Polisin kamu görevlisi olduğu belirtilen gerekçede, kaçma ve delil karartma şüphesine ilişkin yeterli delil bulunmadığı ifade edildi.

‘TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYACAK SONUÇLAR ÇIKARDI’
Ayrıca gerekçede, polis memurunun tutuklanması durumunda ileride telafisi mümkün olmayacak sonuçlar ortaya çıkabileceği gerekçesiyle tutuklama talebinin reddine karar verildiği bildirildi.

AVUKAT BAYRAKTAR: POLİSİ SUÇA TEŞVİK EDİYORLAR
Sarısülük ailesinin avukatlarından Kazım Bayraktar, sorgunun ardından geldiği adliyede gazetecilere kararla ilgili şunları söyledi:

"Eğer bu suçu işleyen polis değil de sıradan bir vatandaş olsaydı şimdiye tutuklanırdı. Polis suç işlemeye teşvik ediliyor. Bu kararla suç işleyen polisin korunacağının garantisi ortaya çıkmıştır. Bizim için AİHM'nin yolu açılmıştır."