Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Eurovision Şarkı Yarışması'nda Azerbaycan'ın Rusya temsilcisine hiç puan vermemesini 'korkunç' diye tanımladı.

Rusya temsilcisi Dina Garipova'nın puanlarının 'çalındığını' söyleyen Lavrov, 'bu korkunç olay karşılıksız kalmayacak' dedi.

Azerbaycan Garipova'nın telefon oylamasında ikinci olmasına karşın neden hiç puan verilmediğini açıklayamadığını söylüyor.

Azerbaycan'ın yarışmada Rusya'ya hiç puan vermemesine karşın, Rusya'daki halkoylamasında Azeri temsilcisi birinci oldu ve 12 puan aldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dün Rusya'ya verilen oynların nasıl kaybolduğu konusunda bir soruşturma başlatılmasını emretmişti.

Moskova'da Sergey Lavrov ile ortak basın toplantısı düzenleyen Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadiyarov ise olayı bir "dedektif hikayesine" bençetti.

Mammadiyarov ülkedeki üç cep telefonu operatöründen alınan sonuçlarda da en çok oyun Ukrayna'ya gittiğini, Ukrayna'yı da Rusya'nın izlediğini söyledi.

Belarus'tan da 'oy çalındı' iddiası
Azeri bakan "Oylar nereye gitti? Nasıl kayboldu? Tabi bu devlet televizyonumuzun yanıtlaması gereken sorular" diye konuştu.

Yarışmayı organize eden Avrupa Yayın Birliği ise telefonda verilen oyların belirleyici olmadığını açıkladı.

Kuruluş, ulusal jürilerin son karara yüzde 50 oranında etkide bulunduğunu bildirdi.

Üst düzeyde siyasi tartışmalara yol açmasına karşın, Azerbaycan'dan alınacak 10 puan Rus temsilci Garipova'nın beşinciliğini değiştirmeyecekti. Çünkü Rusya yarışmada dördüncü Norveç'in 17 puan gerisinde kalmıştı.

Bu arada, Belarus lideri Alexsandr Lukaşenko da ülkesinin Rusya'dan tek bir puan bile alamamasını şüpheli olduğunu söyledi ve sonuçların çarpıtıldığını iddia etti.