Brunson'ın avukatından ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağına itiraz

Terör örgütleri adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD'li rahip Brunson'ın avukatı, ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağı için itirazda bulundu.

Haberler - NTV Haber 30.07.2018 - 17:20 | Son Güncelleme : 30.07.2018 - 17:30

Brunson'ın avukatından ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağına itiraz
Andrew Craig Brunson

ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağına itiraz edildi.

Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt; sağlık gerekçesi, kişi hak ve özgürlüklerinin ihlali ve tüm delillerin toplanmış olması kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçeleriyle mahkemeye başvurarak öncelikle ev hapsinin ardından da yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 35 yıla kadar hapsi istenen Brunson'ın 18 Temmuz'daki son duruşmada tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

Sağlık sorunları gerekçe gösterilerek yapılan itirazları değerlendiren mahkeme, Brunson'un İzmir'deki adresinde "konutunu terk etmekten yasaklanması" ve yurtdışına çıkış yasağı uygulanmasına karar vererek tahliyesini kararlaştırmıştı.

Brunson, 9 Aralık 2016 tarihinde terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklanmıştı. Hakkında hazırlanan ve İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Brunson hakkında "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, Brunson'un din adamı görüntüsü altında terör örgütleri PKK ve FETÖ adına suç işlediği ve bu örgütlerin genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, bu örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı belirtilmişti.

Brunson'un FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde "eski Ege Bölgesi imamı" firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...