Radikal gazetesinin haberine göre; evdeki bir havludan yola çıkan ekipler, 31 yaşındaki Yazi Toru ile oğlu altı yaşındaki Yusuf’u öldüren şüphelinin, genç kadının yeğeni 20 yaşındaki Ali Ulug olduğunu saptadı.

Yakalanacağını anlayınca kaçtığı İstanbul’da yakalanan Ali Ulug, “Paraya ihtiyacım olduğu için teyzemden borç istedim. Olumsuz yanıt verince de boğazını kesip öldürdüm. Bu sırada olayı gören Yusuf’un da yakalanmamak için boğazını kestim” dedi.

Şanlıurfa polisinin faili meçhul bütün cinayetleri aydınlatmak amacıyla kurduğu birim, üç yıl boyunca ısrarla ve titizlikle delil topladı, ‘sıradan’ iki vatandaşın feci şekilde ölümüyle sonuçlanan cinayet çözüldü:

15 ŞUBAT 2007
Onikiler Mahallesi Şair Abdi Sokak’ta 31 yaşındaki dört çocuk annesi Yazi ile altı yaşındaki oğlu Yusuf Toru, evlerinde boğazları kesilerek öldürüldü. Evin kapı ve pencerelerinde zorlanma izine rastlanmadı. Öldürülen Yazi Toru’nun parmağındaki iki yüzüğün çalındığı, kulağındaki küpenin ise koparak yere düştüğü anlaşıldı. Cinayetin Sevgililer Günü’nden bir gün sonra işlenmiş olması nedeniyle katilin genç biri olduğu ihtimali üzerinde duruldu.

SEKİZ AY ÖNCE
Faili meçhul cinayetlerin çözülmesi için Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar’ın talimatıyla kurulan özel cinayet masası ekibi, yaklaşık 1500 kişinin ifadesini aldı. Kapısı mühürlü evi defalarca inceleyip 200’ü aşkın fotoğraf çeken, eve rahatça girip çıkabilecek akrabaları, komşuları, terzi, fırıncıyı, beyaz eşya tamircisi gibi esnafı ve olay günü kentte olan eski sabıkalılaları incelemeye alan polis, sonunda evdeki havluda öldürülen anne-oğulun yanı sıra üçüncü bir kişiye ait doku örneği buldu.

17 AİLE
Cinayeti işleyen kişinin eve rahatça girip çıkabildiği bulgusundan hareketle Toru ailesine yakın 17 aileden kan örnekleri alındı. Havludaki izin Toru ailesiyle soy bağı bulunan Ulug ailesine ait olduğu ortaya çıktı. 30 ‘şüpheli’ kan örneği verilmeye davet edildi.

TEK ŞÜPHELİ
Davet edilen 30 kişiden 29’u kan verirken çalıştığı kadayıfçıdan ayrılan ve evine de gitmeyen 20 yaşındaki Ali Ulug kan örneği vermeye yanaşmadı. Bunun üzerine Ulug’un yatak odasındaki sigara izmaritlerinden alınan tükürük örneğiyle havludaki doku örneği uyuştu.

SANAL TAKİP
Şanlıurfa’da bulunamayan ve ailesi ile yakın çevresine ‘askere gitmemek için şehri terk ettiğini’ söyleyen Ali Ulug’un mail ve sosyal paylaşım sitesindeki hesaplarını izlemeye aldı. Ulug 21 Nisan günü internete girince bilgisayarın IP adresinden İstanbul Aksaray’da olduğu ortaya çıktı. Uçakla İstanbul’a giden polis, iki gün boyunca Aksaray ve çevresinde yaptığı araştırma sonrası Ali Ulug’u bir parkta gazete okurken yakaladı.

‘BORÇ VERMEDİ, ÖLDÜRDÜM’
Gözaltına alınan Ali Ulug, uçakla Şanlıurfa’ya getirilerek Asayiş Şube Müdürlüğü’nde sorgulanmaya başlandı. Sorguda suçunu itiraf eden Ali Ulug, teyzesi Yazi Toru’yu kendisine borç vermediği için sinirlenip öldürdüğünü, cinayeti gören çocuğu da, yakalanma korkusuyla boğazını kesip öldürdüğünü söyledi.

15 Şubat 2007’de arkadaşlarına olan borçlarını ödemek için teyzesinden para istemeye gittiğini belirten Ulug, olay gününü şöyle anlattı:

“Sabah saatlerinde teyzemin evine gittim. Bir süre dışarıda bekleyip kocasının işe gitmesiyle kapıyı çaldım. Teyzem beni eve alıp, bir süre sohbet etti. Kendisine paraya ihtiyacım olduğunu söyleyip, maddi durumları iyi olduğu için borç vermesini istedim. Ancak, teyzem olumsuz yanıt verip, tersledi. Sinirlendim ve öfkemi kontrol edemeyerek kendisine vurmaya başladım. Teyzem yere düşünce, yatak odasında uyuyan Yusuf salona geldi. Yusuf’un beni görmesiyle ne yapacağımı şaşırdım ve mutfaktaki bıçağı alıp ikisine birden rastgele saplamaya başladım. Daha sonra da öldüklerinden emin olmak için ikisinin boğazını kestim. Teyzem ve oğlunun öldüğünü anlayınca, bıçağı lavaboda yıkayıp mutfaktaki yerine bırakıp, kimseye görünmeden evden ayrıldım.”

CİNAYETTEN ÜÇ YIL SONRA
Cinayetten üç yıl sonra yakalanan ve suçunu itiraf ettiği öğrenilen Ulug, sorgulamasının ardından sabah saatlerinde ‘Gasp, tasarlayarak birden fazla kişiyi öldürmek ’ suçlarından adliyeye sevk edildi ve ardından tutuklandı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında sağlık raporu için Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ’ne getirilen ve soğukkanlı davranışlarıyla dikkat çeken Ali Ulug, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Sağlık kontrolünün ardından adliyeye götürülen Ulug’un, Cumhuriyet Savcısı tarafından sorgulanmasına başlandı.

İddiaya göre Ulug, şüphe çekmemek için yakınlarıyla birlikte olay yerine ve cenaze törenlerine de gittiğini, cinayet sırasında teyzesinin parmağından çaldığı yüzüğün birini de 40 liraya satıp kendisine gömlek aldığını söyledi.

Şanlıurfa Emniyeti’yle birlikte Türkiye’de ünlü CSI (olay yeri inceleme) dizilerinden esinlenilerek CSI diye anılan ekiplerin sayısı iki oldu: CSI Konya ve CSI Şanlıurfa.