Dağcılar, Everest'de yıllardır duran çöpleri temizlemeye karar verdiler.

Böylece dünyanın en yüksek temizlik kampanyası da başlamış oldu.

Geçmişte çok sayıda Nepalli ve yabancı dağcı Everest'in tepesindeki çöplerin bir kısmını toplamıştı.

Ancak Extreme Everest 2010 Tırmanışı'nın lideri bugüne kadar kimsenin 8.000 metreye çıkıp oradaki çöpleri toplamaya cesaret edemediğine dikkat çekiyor. Çünkü bu bölge oksijenen çok az olması nedeniyle "ölü bölge" olarak biliniyor.

8.000 metreye çıkıp çöpleri toplayacak olan ekibin üyelerinden Namgyal "İlk kez bu yükseklikte temizlik yapılacak. Çok zor ve çok tehlikeli" diyor.

Everest'in tepesindek çöplerin geçmişte karların altında kalmıştı. Ancak iklim değişikliği ile bu karların büyük bir kısmı eridi ve çöpler açığa çıktı. Everest Dağı da "dünyanın en yüksek çöplüğü" haline geldi. Bu çöplerin büyük bir kısmı ise zirveye tırmanan dağcılara ait. Dağcılar zirveden biran önce inmek için telaşla kullanmadıkları eşyalarını ve çöplerini bırakıveriyorlar. Bu da yıllar içinde bölgeyi çöplük haline getiriyor.

İnsanoğlu Everest'in zirvesine ilk kez 1953'te çıkmayı başardı. Bu başarı Nepal'i de turistik bir ülke haline getirdi. O günden sonra yaklaşık 4.000 dağcı Everest'e tırmandı. Bu tırmanışlar Nepal için önemli bir gelir kaynağı haline geldi.

Dağcıların çöpleri dağın tepesinde bırakması yıllar içinde büyük bir soruna dönüştü.