İstanbul Sultanahmet'te bir otel odasında 4 yaşındaki kızını sütüne zehir katarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Nur Şahin'in müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verildi.

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya, tutuklu sanık anne Nur Şahin katıldı.

Duruşmada, tarafların bir önceki celsede verilen mütalaaya karşı beyanları alındı. Sanık Şahin, savcının mütalaasına katılmadığını belirterek, hakkındaki suçlamayı reddetti.

Davayı karara bağlayacağını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa son sözlerini sordu.

Şahin, yaklaşık 2,5 yıldır mahkemede hep olay gününü yaşadığını anlatarak, ''Ben olay günü eski eşim olan Ayhan'ın saldırısına uğradığımda sesim çıkmadı. Kendisi beni duşun altına soktuğu için ben kendime geldim. Kızımı ölü gördüğümde de aynı durumdayım. Ne kadar zaman sonra kendime geldiğimin farkında bile değilim. Benim birlikte olduğum bütün varlığım olan kızımı o halde görünce ve öldüğünü anlayınca intihar etmeyi düşündüm'' diye konuştu.

Sanık Şahin, tutuklu olarak yargılanmasına en büyük neden olan dilekçesini, ne duygularla ve ne şekilde yazdığını hatırlamadığını savunarak, yaşananların eski eşinin suçu olduğunu düşündüğünü ve bundan dolayı acı çekmesi için yazdığını ileri sürdü.

Daha önce intihar girişiminde bulunduğunu ancak bu suçun üzerine yapışıp kalmaması için yaşamaya karar verdiğini söyleyen Şahin, ''Şu an ayakta kalabiliyorsam, suçsuzluğumu kanıtlamak uğruna sürdürmüş olduğum bir mücadele için ayaktayım. İsterdim ki ihmal nedeniyle bana ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilsin, buna birşey demezdim fakat kasten öldürmeden dolayı suçlandığım için suçlamayı reddediyorum'' ifadelerini kullandı.

Şahin, tahliyesini ve beraatini talep ederek sözlerini tamamladı.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanığı öz çocuğu Tanya Su Yılmaz'ı ''kasten öldürmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, sanığın duruşmadaki davranışları ile sabıkasız oluşunu dikkate alarak, cezayı müebbet hapse çevirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Nur Şahin hakkında Sultanahmet'te bir otel odasında 4 yaşındaki kızı Tanya Su'yu sütüne zehir katarak öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilmişti.