Evlere "rüzgar" girecek

Manisa'da faaliyet gösteren bir şirket, Türkiye'nin ilk rüzgar enerjisi türbini ve güneş enerjisi panellerini üretecek tesisi kuracak.

Anadolu Ajansı 25.05.2009 - 09:32

Evlere "rüzgar" girecek

MANİSA -Şirket Genel Koordinatörü Kazım Umdular, 500 kilovatın altında kapasiteyle çalışan türbinler üreterek konutlar ve küçük işletmelerin kullanabileceği çözümler yaratacaklarını kaydetti.

Umdular, enerji üretimi için yaptığı ithalatı giderek artan Türkiye'nin büyük bir yenilenebilir enerji potansiyeline sahip olduğunu, bunu değerlendirmenin artık bir zorunluluk haline geldiğini ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, yenilenebilir kaynakların kullanımı için yasal çalışmalar yürüttüğünü, bu konuda önde gelen grupların da yatırımlarının bulunduğunu ifade eden Umdular, özellikle rüzgar enerjisi santralleri konusunda ülke çapında bir çok girişimci grubun lisans başvurusu yaptığını belirtti.

Umdular, petrol fiyatlarının artmasıyla, yenilenebilir kaynakların tüm dünyada önemini artırdığına, rüzgar ve güneş enerjisi ile elektrik üretimi konusunda faaliyet gösteren şirketlerin taleplere 3-4 yıl sonrası için cevap verebildiğine işaret etti. Umdular, ayrıca ''Hedefimiz büyük enerji santralleri değil, konutlar, küçük işletmeler ve turistik tesislerde kullanılabilecek çözümler üretmek.
Enerji giderlerinin artmasıyla özellikle kıyı şeridinde bu tip çözümlere yönelik bilinçlenme arttı. Enerji Verimliliği kanunuyla birlikte küçük girişimcilerin de 500 kilovata kadar lisans zorunluluğu olmadan kendi elektriğini üretmesi için yasal yolları açıldı. Yönetmeliklerin de çıkmasıyla türbin ve panel ithalatının önemli miktarda artacağını öngördük. Grup olarak hem ithalatı önlemek hem de bu teknolojiye hakim olan ülkeler arasına girebilmek için bir yatırım kararı aldık. Şu an görüşmeler sürüyor. Bir niyet anlaşması imzalandı, bazı ürünler de deneme aşamasında. Kısa sürede kesin anlaşmanın imzalanarak yatırıma başlamayı umuyoruz.'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...