Evren: En çok Baykal’a bozuldum

"12 Eylül darbecileri yargılansın" diyen CHP lideri Deniz Baykal’a 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’den yanıt geldi: “Madem ki darbelere karşı, önce alkışladığı 27 Mayıs’ı sorgulasın."

13.07.2009 - 09:44

Evren: En çok Baykal’a bozuldum

Sabah gazetesine konuşan 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren, CHP’nin 12 Eylül darbesini yapanların yargılanması için yaptığı girişimi değerlendirdi.

12 Eylül darbesi öncesinde sağcı-solcu çatışması yaşandığını söyleyen Evren, şunları söyledi: “Sağcısı solcusu elinde silahla, bıçakla, sopayla gezer olmuştu. Sıradan vatandaş sokaklarda yürüyemiyordu. Dönemin iktidarı ise çaresizdi.

Biz ihtilal yapma kararını keyfiyetle almadık. O kararı vermesek, bugün Türkiye çok başka noktalardaydı. Bakın bugün Çin'de yaşanan durum ne ise Türkiye'de 80'de yaşanan durum aynıydı. Ama görüyorum ki o gün bana bu kararı verdiğimiz için 'şak şak' yapanlar bugün beni yargılamaya kalkıyor."

Yargılanması durumunda intihar edeceğini bir kez daha tekrarlayan Evren, ”Kimsenin beni ya da diğerlerini yargılayacağı yok. Laf olsun diye ortaya atılmış iddialar bunlar. Benim için o noktaya gelmek mümkün değil. Bir mermiye bakar o iş. Mahkemeye çıkacağıma kafama kurşun sıkarım" dedi.

CHP lideri Deniz Baykal’ın sözlerine çok üzüldüğünü söyleyen Evren şöyle konuştu: "Birçok insana bozuldum ama en çok da Deniz Baykal'a bozuldum. Madem ki darbelere karşı, o zaman evvela 27 Mayıs'ı sorgulaması lazım. Olayı sadece 80'den görmesi Baykal'ın işine geleni gördüğünü gösteriyor. Niye? Çünkü 20 yıl boyunca bu ülkede bayram havasında kutlanan 27 Mayıs'a Baykal da alkış tuttu."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...