Evren ve Şahinkaya'ya tutuklama yok

12 Eylül darbesiyle ilgili davada dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’nın tutuklanması talebi reddedildi. Ancak mahkeme heyeti, işkence iddiaları nedeniyle iki isim hakkında suç duyurusunda bulundu.

06.04.2012 - 15:29

Evren ve Şahinkaya'ya tutuklama yok

12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın 3. duruşması Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görüldü.

Duruşmaya iddianamede adı geçen ''mağdur ve müştekiler'', katılma talebinde bulunanlar, avukatlar ve izleyiciler ile basın mensupları katıldı. Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada mahkeme heyeti, askeri yönetim döneminde işkence görenleri ve yakınlarının bireysel müdahillik taleplerini dinledi.

47 ile dağıtılan işkenceyle ilgili davaların da Ankara'da birleştirilmesini talep eden mağdurlar, işkenceci olduğunu iddia ettikleri bazı subayların isimlerini de mahkemeye verdi.

Duruşmada ayrıca Savcı Kemal Çetin, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın sağlık durumları ve yaşlılıkları gözetilerek tutuklanmalarına itiraz etti. Savcı, daha önce verilen adli kontrol kararının yeterli olduğunu bildirdi.

Savcı Çetin, müdahillik taleplerinin ise kabul edilmesini istedi.

KARARLAR
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti ara kararları açıkladı.

- Mahkeme heyeti, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın tutuklanması talebini reddetti. Evren ve Şahinkaya’nın sağlık durumları Adli Tıp’tan sorulacak.

- İki sanık, İstanbul'daki adli tıp kontrolleri sonucunda, gerekirse doktor nezaretinde duruşmaya getirilecek.

- TSK’nın Fahri Koruturk’e gönderdiği mektubun istenecek.

- MİT’e yazı yazılarak o dönemde darbe girişiminden haberdar olmadıkları da sorulacak.

- İşkence dosyalarıyla ilgili suç duyurusunda bulunulacak.

MÜDAHİLLİK TALEPLERİ
Başbakanlık, TBMM, CHP ve MHP’nin müdahalillik talebi kabul edildi. DİSK ve Hak-İş ve 104 yaşındaki Berfo Ana da davaya müdahil olacak. Bireysel müdahillik talepleri ise daha sonra karara bağlanacak.

Duruşma 11 Mayıs’a ertelendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...