Evrendeki yıldız sayısı üçe katlandı

Küçük, loş yıldızlar olan kırmızı cücelerin sayısının bugüne kadar tahmin edilenden çok daha fazla olduğu keşfedildi. Keşifle birlikte evrende öngörülen yıldız sayısı da üç kat artmış oldu.

02.12.2010 - 12:33

Evrendeki yıldız sayısı üçe katlandı

Kırmızı cücelerin kendi Güneş’imiz gibi yıldızlara oranla çok daha küçük yapıda ve solgun bir ışığa sahip olmaları nedeniyle Samanyolu ve komşu gökadalar dışında tespit edilmeleri mümkün olmamıştı. Bu nedenle evrenin yıldız popülasyonunun kaçta kaçını kırmızı cücelerin oluşturduğu da bilinmiyordu.

Hawaii’deki Keck Gözlemevi’nde yer alan cihazlar sayesinde gökbilimciler, bizden 50 ila 300 milyon ışıkyılı uzakta konumlanmış, görece yakın olan sekiz eliptik gökadadaki kırmızı cücelerin soluk izlerini tespit edebildiler. Sonuçlar, Güneş’in yüzde 10 ya da 20 kadar büyüklüğündeki kırmızı cücelerin tahmin edilenden çok daha bol olduğunu gösteriyor.

Araştırmayı yöneten Yale Üniversitesi gökbilimcilerinden Pieter van Dokkum, bu kadar fazla yıldızın olabileceğini bugüne kadar kimsenin tahmin etmediğini ifade ediyor, “Farklı teorik modeller çok fazla olasılığa işaret ediyordu. Yeni bulgular bu yıldızların bolluğuna ilişkin soruları cevaplayacak gibi görünüyor.”

Ekip, eliptik gökadalarda Samanyolu’ndan 20 kat daha fazla kırmızı cüce bulunduğunu keşfetmiş. Çalışmanın ortaklarından Charlie Conroy, “Diğer gökadaları da genellikle Samanyolu gibi ele alıyorduk. Fakat şimdi ulaştığımız sonuçlar farklı gökadalarda farklı koşulların oluşabileceğini gösteriyor. Örneğin gökadalar, daha önceki gözlemler sırasında ölçülen kütlelerinin işaret ettiğinin tersine, çok daha az miktarda karanlık madde ve çok daha fazla yoğunlukta kırmızı cüce içerebiliyorlar. Bu keşif sayesinde gökada oluşumu ve evrimi üzerine büyük bir pencere açılacak.”

Keşif, toplam yıldız sayısıyla birlikte bu yıldızlar çevresinde dönmekte olan gezegen sayısını ve dünya dışı yaşam ihtimalini de artırıyor.

Özgün makaleye ulaşmak için tıklayın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...