Emekli Orgeneral Necdet Öztorun, tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün akşam 17.00 sıralarında yaşamını yitirdi.

İlişkili Haberler


86 yaşındaki Öztorun'un cenazesi, 11 Ekim Pazartesi Selimiye Camisi'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlanacak.

Emekli Orgeneral Mustafa Necdet Öztorun, 1924 yılında Konya'da doğdu. 1941 yılında Bursa Işıklar Askeri Işıklar Askeri Lisesinden, 1943 yılında Harp Okulundan, 1945 yılında da Topçu Sınıfı Okulu'ndan mezun oldu.

Kore Türk Tugayı'nda da görev alan Öztorun, 1959 yılında Harp Akademisini bitirerek kurmay oldu. Orgeneral rütbesinde Genelkurmay 2. Başkanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı yaptı.

12 Ağustos 1985 tarihinde atandığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan, 2 Temmuz 1987'de kendi isteği ile emekli oldu.

Öztorun, 1987 yılında Necdet Üruğ'un görev süresinin bitiminde, genel teamüller çerçevesinde Genelkurmay Başkanı olmayı bekliyordu. Ancak dönemin Başbakanı Turgut Özal Yüksek Askeri Şura toplantısından bir ay kadar önce, Öztorun'u Genelkurmay Başkanı yapmayı düşünmediklerini açıkladı. Öztorun'un yerine Necip Torumtay'ı bu göreve getirmek isteyen Özal, bunun için Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in de desteğini almıştı.

Öztorun, "Başbakan Özal ile aramda laiklik konusunda görüş farklılıkları var" diyerek istifa etti ve yerine zamanın Genelkurmay İkinci Başkanı Necip Torumtay, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi. Torumtay bir ay sonraki YAŞ'ta da Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. Ancak o da, Körfez Savaşı öncesinde, Irak'a yönelik operasyona aktif biçimde katılmak isteyen Cumhurbaşkanı Özal'la ters düşerek istifa edecekti.