Evrim Alataş ödülü Yıldırım Türker’in

Geçen yıl hayatını kaybeden gazeteci Evrim Alataş adına verilen ödül, Radikal gazetesi köşe yazarı Yıldırım Türker'e verildi.

Anadolu Ajansı 11.04.2011 - 16:44

İletişim Fakültesi'ndeki Mahmut Tali Öngören Salonu'nda düzenlenen ödül töreninde konuşan Fakülte Dekanı Prof. Dr. Eser Köker, üniversitede okutulan ''Ayrımcılığa Karşı Dersler'' adlı dersin, sürekli sistematik ayrımcılığa karşı üniversitenin bir tepkisi olarak başladığını belirtti.

Bu dersin, neredeyse okuldaki bütün hocalar tarafından verildiğini anlatan Köker, öğrencilerin söylediklerinden sonra bu dersin ne kadar işe yaradığını gördüğünü söyledi.

Gazetesi Yıldırım Türker de ilk kez böyle bir ödül törenine katıldığını belirterek, öğrencilerin bu ödülü veriyor olmasını çok önemli bulduğunu dile getirdi.

Türker ödülü alırken, ''Ankara Üniversite'sinde oluşturulan ve bir hafta boyunca kampüs içinde çeşitli protesto gösterileri düzenleyecek olan Cebeci Sivil İtaatsizlik Platformu adına ödülü alıyorum'' dedi.

Geçen yıl 12 Nisan'da hayatını kaybeden gazeteci Evrim Alataş, çeşitli gazetelerde muhabir ve editör olarak çalıştı. ''Mayoz Bölünme Hikayeleri'' adlı kitabı yayımlanan Alataş, Taraf Gazetesi'nde köşe yazarlığı da yapıyordu.

Alataş, ayrıca Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden ''Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'' alan ''Min Dit'' filminin de öykü yazarlığını yapmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...