Evrim NTV Bilim'de

Evrim teorisi, TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik dergisinin Mart sayısında Darwin’in sansüre uğramasıyla yeniden gündeme geldi. NTV Bilim 'in ilk sayısında evrimle igili üç yazıya yer verildi.

Haberler 14.03.2009 - 19:14

NTV Bilim dergisi, TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik dergisindeki sansür olayının ortaya çıkmasından önce, doğumunun 200. yılı kutlanan bilimadamı Charles Darwin’i unutmayarak, ilk sayısında evrimle ilgili yazılara yer verdi.

EVRİM SÜRÜYOR MU YOKSA DURDU MU?
Dergide Deniz Candaş’ın kaleme aldığı “Evrim ve insanlığın durumu” başlıklı yazıda, evrim teorisiyle ilgili tartışmalar ele alındı.

Candaş, insanın evriminin devam edip etmediğine yönelik sıcak tartışmayı tarafların görüşlerinden alıntılar yaparak aktardı.

Yazıda, insanın evriminin devam ettiğini savunan bilimadamlarının, bu savlarını destekleyecek örnekleri de yer aldı.

Bu görüşteki bilimadamları, insanlardaki genetik değişimin hızlandığını, son 5000 yıl içinde en yüksek düzeye ulaştığını söylüyorlar.

Karşı görüşü savunan bilimadamları ise insanın evriminden umutlarını kesmiş durumdalar.

İnsanın evriminin neredeyse tamamen durmuş olduğunu belirten bilimadamları, bunu bazı örnekler vererek kanıtlamaya çalışıyorlar.

"DARWIN200"
Dergide, bilimadamı Charles Darwin’in yaşam öyküsüne de yer verildi.

200 yıl önce doğan Darwin’in evrim kuramını ilk kez açıkladığı tarihin 150. yıldönümü olan 1 Temuz 2008 ile “Türlerin Kökeni” kitabının yayımlanmasının 150. yıldönümü olan 24 Kasım 2009 arasında birtakım etkinliklerin düzenlendiği hatırlatılıyor.

“Darwin200” başlığı altında düzenlenecek etkinliklerle ilgili detaylı bilgilerin bulunacağı web sayfaları da okuyucuya veriliyor.

DENİZDEN KARAYA ÇIKAN İLK CANLI
Dergide yer alan bir diğer yazıda ise 375 milyon yıl önce denizden karaya çıkan ilk hayvan olan “Tiktaalik Roseae” tanıtılıyor.

Sayfa Yükleniyor...