Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ey zavallı senin ceddin neredeydi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Zayed'in tepki çeken paylaşımına ilişkin, "Medine korumasını yaparken Fahreddin Paşa, ey bize bühtanda bulunan zavallı, senin ceddin neredeydi? Önce haddini bil. Sen demek ki bu milleti tanımamışsın, sen Erdoğan'ı da tanımamışsın, Erdoğan'ın ceddini ise hiç tanımamışsın" dedi.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 20.12.2017 - 12:22 | Son Güncelleme : 20.12.2017 - 17:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ey zavallı senin ceddin neredeydi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen 42. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu.

"EY BİZE BÜHTANDA BULUNAN ZAVALLI..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed'in tepki çeken sosyal medya paylaşımına ilişkin, "Medine korumasını yaparken Fahreddin Paşa, ey bize bühtanda bulunan zavallı, senin ceddin neredeydi?" dedi.

Fahreddin Paşa'nın direnişinin takdire şayan olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

"Fahreddin Paşa'nın 2 yıl 7 ay süreyle müdafaa ettiği Medine'de yaptığı işler, gösterdiği kararlı duruş ve son ana kadar sergilediği direniş gerçekten takdire şayandır. Utanmadan, sıkılmadan Erdoğan'ın ecdadının mukaddes emanetleri oradan çalarak İstanbul'a getirdiğini söyleyecek kadar hezeyan içerisinde olan bu zavallılar; bunun adı çalmak değil, tam aksine oraları istilaya, işgale gelenlerden onları korumaktır. Ne adına? Şehit olmak adına."

"ÖNCE HADDİNİ BİL"

Medine'ye yakın topraklarda bulunanların bühtanda bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şimdi bakıyorsunuz maalesef (Medine) oraya yakın topraklarda bulunanlar bize utanmadan sıkılmadan bühtanda bulunuyorlar. Önce haddini bil. Sen demek ki bu milleti tanımamışsın, sen Erdoğan'ı da tanımamışsın, Erdoğan'ın ceddini ise hiç tanımamışsın."

"NE İŞLER ÇEVİRDİĞİNİ GAYET İYİ BİLİYORUZ"

Erdoğan, "Tarihimizin işte bu mümtaz şahsiyetine (Fahreddin Paşa) ve onun Medine'de gösterdiği şanlı direnişe dil uzatanların, bugün kimlerle, nerelerde, ne işler çevirdiğini biz gayet iyi biliyoruz. Yeri gelecek bunları da açıklayacağız" dedi.

"İHANETLERİNİ ÖRTME AMAÇLI OLDUĞU ORTADADIR"

Bazı husumetlerin altında yatan nedenleri çok iyi bildiklerine işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Arap ülkelerindeki kimi yöneticilerin 'ye yönelik husumetlerinin kendi dirayetsizliklerini, acziyetlerini hatta ihanetlerini örtme amaçlı olduğu da açıkça ortadadır."

GERGİNLİK NEREDEN ÇIKTI?

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed El Nahyan, sosyal medyada, 1916 yılında dönemin Türk paşasının Şam halkına karşı suç işlediğinin iddia edildiği bir mesajı “retweet”lemişti.

Mesajda şu ifadeler yer alıyordu:

''1916 yılında Türk Fahreddin Paşa’nın Medinetü'l-Münevvere halkının hakkına girdiğini ve onların mallarını çaldığını, onları kaçırdığını, Şam’dan İstanbul’a 'seferberlik' ilan ederek, Medine’deki el yazması eserleri çaldığını biliyor muydunuz? İşte Erdoğan’ın dedelerinin Müslüman Araplarla ilişkisi buydu.”

"BİZİM GÜVENLİK STRATEJİMİZ DE BU"

ABD'nin yeni ulusal güvenlik stratejisini de değerlendiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu stratejiyi 'Her şey Amerika için' diyerek özetlemek mümkündür. Elbette her ülkenin kendine göre bir güvenlik stratejisi belirleme ve bunu hayata geçirme hakkı vardır. Dolayısıyla biz de bu hakka sahibiz. olarak kendi güvenlik stratejimizi biz şu şekilde özetleyebiliriz. 'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.' Bizim güvenlik stratejimiz de bu."

Sayfa Yükleniyor...