53’üncü gününe giren TEKEL işçilerinin eylemine dün sendikalar iş bırakarak destek oldu.

Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK ve Kamu-Sen’in ortaklaşa düzenlediği iş bırakma eylemi, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde gerçekleştirildi. Gösteri ve basın açıklamalarının da yapıldığı eylem kararına, imzası olmasına rağmen Memur-Sen son anda aldığı kararla katılmadı. 

Eylem özellikle İstanbul ve Ankara’da öngörüldüğü biçimde hayatın durmasına neden olmazken sadece İzmir’de günlük yaşam eylem nedeniyle sekteye uğradı.

Sendika başkanları bugün yapacağı toplantıyla dünkü eylemin başarısını değerlendirecek ve bundan sonraki eylem takvimi görüşülecek. Toplantı öncesinde ntvmsnbc’ye konuşa DİSK Başkanı Süleymen Çelebi, dünkü eylemin önemli ancak yetersiz olduğunu belirterek, bugünkü toplantıda daha geniş eylem çağrısıni dile getireceklerini bildirdi. Çelebi şunları söyledi;

EYLEM ÖNEMLİYDİ AMA YETERLİ DEĞİLDİ
“Açık yüreklilikle söylemek gerekirse bir başlangıç olarak önemli bir adım attık ama iyi bir sınav veremedik, eylemlilik kararının altını tam anlamıyla dolduramadık. Bir çok bölgede eyleme katılım gerçekleşse de sendikalar arasında daha iyi işbirliği yapılarak eylemin etkinliği arttırılabilirdi.

Ne yazık ki bazı sendikalar eyleme katılma konusunda, diğer sendikaların katılıp katılmamasına göre tavır alıyor. Bütün sendikaların katılmaması da destek veren sendikaların hedef haline gelmesine neden oluyor.

Her şeye rağmen dün yapılan eylem önemliydi ama yeterli değildi.

DAHA GENİŞ EYLEM ÇAĞRISINDA BULUNACAĞIZ
Bugün yapılacak başkanlar kurulunda da daha geniş çaplı eylemlerin yapılmasını önereceğiz. Bizim illerden başlayarak tüm Türkiye’yi kapsayacak bir eylemlilik projemiz var. Toplantıda da bunu gündeme getirerek daha etkin bir eylem çağrısında bulunacağız. Umarım bu çağrımız yanıt bulur.

MÜCADELE EDENLER DEĞİL ETMEYENLER KONUŞTU
Bundan sonra yapılacak eylemlerde de kimseyi dışlamıyoruz ama herkeste samimiyet arıyoruz. Memur-Sen dünkü eylemlerde yer almamış olmasına rağmen adeta bunu bir rant haline getirdi. Memur-Sen Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, bazı televizyon kanallarına çıkarak özür beklediğini ifade etti. Ancak özür dilemesi gereken asıl kendisidir. Mücadeleyi verenler değil vermeyenler daha çok konuştu.”

TÜRK İŞ: EYLEM BAŞARILYDI
Toplantı öncesinde Türk İş Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada ise eylemin başarılı olduğu savunuldu. Açıklamada şu cümlelere yer verildi:

“İşçi ve memur konfederasyonlarının kararıyla gerçekleştirilen ‘çalışmama hakkını kullanma eylemi’ valiliklerden, bürokratlardan ve işverenlerden gelen baskı ve tehditlere rağmen yurt çapında başarı ile gerçekleştirilmiştir. TÜRK-İŞ il ve bölge temsilciliklerinden gelen bilgiler, eyleme TÜRK-İŞ açısından katılımın memnuniyet verici düzeyde ve yüksek olduğunu göstermiştir. Tüm bölgelerde ve bir çok ilimizde eylem, çalışmama hakkını kullanan memurlar, işçiler ile emek ve meslek örgütlerinin katılımıyla bir miting havasında gerçekleştirilmiş, meydanları dolduran on binlerce kişi TEKEL işçilerine destek vermiştir.

‘ÇÖZÜM VİCDANİ GEREKLİLİK
TÜRK-İŞ, başarıyla gerçekleştirilen “çalışmama hakkını kullanma” eylemi nedeniyle TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalara, TÜRK-İŞ bölge ve il temsilciliklerine, diğer işçi ve memur konfederasyonlarına, emek ve meslek örgütlerine ve hoşgörüsü nedeniyle halkımıza teşekkür etmektedir.

TÜRK-İŞ, Hükümetten bu eylemin mesajını iyi almasını ve gereğini yerine getirmesini istemekte, TEKEL işçilerinin sorununun bir an önce çözülmesinin toplumsal vicdan açısından gereğine işaret etmektedir.”