'Eylem planını savcıya gönderen ortaya çıksın'

CHP lideri Baykal, ''İrticayla Mücadele Eylem Planı''na ilişkin belgeyi savcılığa gönderen kişiye, ''Arkadaş sen kimsin, çık ortaya seni görelim, hesaplaşalım seninle'' diye seslendi.

Anadolu Ajansı 03.11.2009 - 18:32

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grubunda, ''İrticayla Mücadele Eylem Planı''na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin, Haziran ayında Genelkurmayın içinde hazırlandığı iddia edilen bir belgeyle karşı karşıya kaldığını ifade eden Baykal, tavırlarının, o dönemden bugüne kadar ''milim şaşmadığını'' söyledi.

Baykal, belgenin doğru olması halinde, bunu hazırlayanların mutlaka ortaya çıkarılmasını ve yargının gereken işlemi yapılması gerektiğini kaydetti. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde cuntalaşmaları çok sakıncalı bulduklarını, Türk ordusuna yakışmayan bir tablo olarak gördüklerini belirten Baykal, bu tip çalışmaları mazur görmelerinin de mümkün olmadığını dile getirdi.

Baykal, bunun, emir-komuta zinciri içinde yapılması halinde, altında imzası bulunanların arkasındakiler için de gereğinin yapılmasını, bu kişilerin çalışmasına göz yumanların ise özür dilemesini, özeleştiri yapmasını istedi.

''Muhbir vatandaş'' olarak nitelendirdiği kişinin, ''CHP de bu işin içinde'' dediğine işaret eden Deniz Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben büyük bir sabır ve anlayışla olayı izliyorum. Nereye kadar 'CHP de bu işin içindedir' denilene kadar. Onu gördüğüm zaman, 'eğer arkadaş, senin tespitlerin bu tespitin kadar geçerliyse, senin içyüzünün ne olduğunu ben şimdiden anladım' dedim. Çıkmış vatandaş böyle söylüyor? Arkadaş sen kimsin, çık ortaya bir seni görelim, kimsin sen?

Çık ortaya da bir hesaplaşalım seninle. İhbar mektubunu yazmış, ortada yok, imza yok. Nerede şeffaflık, demokrasi, insan hakları. Sen çamur atıp, suçlayıp, kendini saklamaya hak sahibi olabilir misin? Çık ortaya iddianı koy, mahkemede hesaplaşalım seninle, ispatla bakalım iddialarını. Perde arkasında Türkiye'yi birbirine sokacak” dedi.

Türk yargısından demokrasiye sahip çıkmasını isteyen Baykal, kurumları yıpratmaya yönelik sistemli bir politika götürüldüğünü savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...