Eylemde yüzünü kapatan çocuğa ceza indirimi

Başbakan Erdoğan'la görüşen Çocuklar için Adalet Çağırıcıları Platformu taş atan çocuklardan sonra yüzünü kapatan çocuklar için de düzenleme yapılacağını açıkladı.

Anadolu Ajansı 04.08.2010 - 16:40

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çocuklar için Adalet Çağırıcıları Platformu temsilcilerini kabul etti. Başbakanlık Resim Konutu'ndaki kabul yaklaşık 1.5 saat sürdü.

Platform temsilcileri sanatçı Lale Mansur, Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can ve Avukat Mehmet Uçum, çıkışta basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Lale Mansur, her şeyden önce çocuklar için adalet çağırıcıları olarak Başbakan Erdoğan'a teşekkür ziyaretinde bulunduklarını ifade ederek, ''Sayın Başbakan kanunun çıkmasında çok büyük kararlılık gösterdi, onun için teşekkür ettik. Eksik bir maddemiz kalmıştı yüz kapamayla ilgili onu eylül, ekim gibi düzeltecekler inşallah. Bu konuda konuştuk. Çocukların rehabilitasyonu için ileride neler yapılabilir bunları konuştuk. Bunun haricinde referandum için 'evet' konusunda destek verdiğimizi kendilerine ilettik'' dedi.

Avukat Mehmet Uçum da şunları söyledi:

''Sayın Başbakana referandum sürecini nasıl değerlendirdiğimizi, o konudaki görüşlerimizi ifade ettik. Bize göre bu referandum, Türkiye'de yeni bir anayasanın yapılabilir olmasını sağlayacak olanaklar içerebilir, 'evet' çıkması halinde. Parlamentonun en yüksek karar alma organı olmasını sağlayacak dönüşümler gerçekleşebilir, gerçekleştirilebilir. 'Evet' demenin, referandumdan sonra Türkiye'nin, Türk toplumunun sorunlarını çözebilecek yeni bir anayasa bakımından, yeni bir anayasanın yapılabilir olması bakımından önemli olduğunu konuştuk ve Türkiye'de 'evet' ya da 'hayır' kampanyasının esas olarak Anayasanın içeriği çerçevesinde tartışılması gerektiğini, bu değişikliklerin ne getirdiğini, bu değişikliklerin sonuçlarının ne olacağı çerçevesinde tartışılması gerektiği konusunda düşüncelerimizi ifade ettik ve bu referandumun asla bir hükümet partisinin onaylanması ya da onaylanmaması veya bir muhalefet partisinin benimsenmesi ya da benimsenmemesi referandumu olamayacağını, tam tersine Türkiye'de demokrasi bakımından, ilerleme, özgürlükler bakımından yeni olanaklar açıp açmamaya dönük bir referandum olduğunu ve 'evet' demenin bu olanakları güçlü bir biçimde açacağını konuştuk.''

Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can da gazetecilerin, ''Sizi burada görmek sürpriz oldu. Siz de adalet çağırıcılarından mısınız'' sorusu üzerine, ''Doğrudan doğruya destek verdik bu sürece. İkinci olarak referandum ve Anayasa konusunda görüş ve dileklerimizi burada paralel, ortak bir şekilde dile getirdik. Ve bizim çağrımız, referandumun pozitif bir şekilde sonuçlanmasının ardından artık siyasi karar organlarının parlamentonun çok hızlı, ivedi bir şekilde yeni bir anayasa çalışması, yeni bir anayasa çağrısı yapması gerektiğini biz önceden beri savunduk. Ve bu noktada da Sayın Başbakanımıza ilettik'' dedi.

Gazetecilerin, ''Yüksek Askeri Şura toplantısı dolayısıyla bir gerginlik yaşanıyor. Sayın Başbakanın morali nasıldı'' sorusunu, Avukat Uçum, ''Hayır, biz hiç öyle bir izlenim edinmedik. Son derece rahattık. Ve o gerginliklerin ne olduğunu da bilmiyoruz açıkçası'' diye yanıtladı.

Toplantıya, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...