NTV

Eylemi bırakıp kuzu kovaladılar

Türkiye

'Milli Eğitim Ali Baba'nın Çiftliği mi?' adlı eylem düzenleyen Eğitim-Sen üyeleri, getirdikleri koyun, kuzu ve kümes hayvanları için temsili çiftlik yaptı. Açıklama öncesi bir kuzu eylemcilerin elinden kaçtı, sokaklardaki kovalamacada renkli görüntüler vardı.

Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No'lu Şube üyeleri, keyfi uygulamalar yapmakla suçladıkları İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Aksakal'ı altı haftadır, haftada bir gün protesto ediyor.

Protestolarını bugün de sürdürmek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan sendika üyeleri, yanlarında getirdikleri tahta ve samanlarla temsili bir çiftlik yaptıktan sonra içerisine koyun, kuzu ve kümes hayvanlarını koyup oturma eylemi yapmak istedi.

'Milli Eğitim Ali Baba’nın Çiftliği mi?' adlı eylem sırasında ayağındaki ip çözülen ve kaçmaya başlayan kuzuyu yakalamak için şube üyeleri ve çevredekiler büyük çaba sarf etti.

Yaklaşık 300 metre kaçan kuzu, çevredekiler tarafından yakalanarak temsili çiftliğe konuldu.

Kuzunun yakalanmasının ardından gecikmeli olarak bir süre oturma eylemi yapan üyeler adına konuşan Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No’lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, şunları söyledi:

"Bursa Milli Eğitim'deki uygulamalar kamu kurumundan çok bir çiftliği andırmaktadır. Kişilere göre farklı muamele, yandaşları koruma, en basit tabirle etik olmayan uygulamalar Bursa eğitiminin tepesindeki bu kurumda mevcuttur."

Selçuk Türkoğlu, eylemlerine gelecek haftalar da da devam edeceklerini dile getirdi.

Açıklamanın ardından megafondan bir süre 'Ali Baba’nın Çiftliği' şarkısını çalan sendika üyeleri, daha sonra sessizce dağıldı.