EYP’li saldırı sonrası hayatını kaybeden asker 19 ay sonra şehit sayıldı

Suriye’de düzenlenen bombalı saldırıdan yara almadan kurtulan uzman çavuş, bir süre sonra rahatsızlanarak vefat etti. Uzman çavuş ölüm nedeninin patlamaya bağlı olduğu tespiti üzerine 19 ay sonra şehit sayıldı.

Haberler - İHA 17.09.2021 - 11:10

EYP’li saldırı sonrası hayatını kaybeden asker 19 ay sonra şehit sayıldı

'deki gerçekleştirilen bombalı saldırıdan sonra rahatsızlanarak hayatını kaybeden uzman çavuş 19 ay sonra şehit sayıldı.

Barış Pınarı harekatında görevli Denizlili Uzman Çavuş Oğuzhan Göçenoğlu, 3 Kasım 2019 tarihinde meydana gelen ve komutanının şehit düştüğü EYP’li terör saldırısından görünür bir yara almadan kurtuldu.

Saldırıdan bir süre sonra rahatsızlanan Göçenoğlu’na Chiari malformasyonu (Normal beyincik dokusunun boyun omurga kanalına sarkması) teşhisi konuldu.

29 Aralık 2019 tarihinde ‘Askerliğe elverişli değildir’ diye ilişiği kesilen ve tedavisi Denizli ve İzmir de devam eden Göçenoğlu, 17 Ocak tarihinde tekrar fenalaşmasının ardından kaldırıldığı İzmir’deki hastanede 25 Ocak 2020 günü hayatını kaybetti.

ASKERİ TÖREN YAPILMADI

Vefat ettiğinde muhafız asker olmayan Oğuzhan Göçenoğlu’nun cenazesi, askeri tören olmadan Servergazi Mezarlığı’na defnedildi. Göçenoğlu’na şehitlik unvanı verilmesi için baba Abdullah Göçenoğlu, anne Hatice Göçenoğlu ile kardeşleri Yakub Göçenoğlu ve Mustafa Samet Göçenoğlu, Ankara İdare Mahkemesinde dava açtı.

19 aydır devam eden davada, Göçenoğlu’nun ölümünde meydana gelen EYP patlamasının etkili olup olmadığına dair farklı hastanelerden alınan adli tıp raporları incelendi. Bilirkişiliğini Hacettepe Üniversitesi’nden bir heyetin yaptığı davada, mahkeme 9 Eylül 2021 tarihinde Uzman Çavuş Oğuzhan Göçenoğlu’nun şehit olduğunda hükmetti.

OĞLUNA ŞEHİT MEZARI YAPTIRDI

Oğlunun kabrini özel bir şekilde dizayn eden ve Türk bayrağı motifi ile süsleten baba Abdullah Göçenoğlu, ilk etapta oğullarındaki sürekli artan baş ağrısı ve kulak çınlaması şikayetlerini bomba patlamasıyla ilişkilendiremediklerini söyledi.

Tedavilerin cevap vermemesi üzerine İzmir'de beyin ameliyatı olduktan sonra doktorun sorusuyla neler olduğunun farkına vardıklarını şöyle anlattı:

“Ameliyat çıkışı patlamadan hiç haberi olmayan doktor bana ‘Bu çocuk 2-2,5 ay önce hiç yüksek ses travmasına maruz kaldı mı?’ dedi. Bizde önünde bomba patladığını söyledik. O da bize bugüne kadar migren, menejit, Chiari teşhislerinin hepsinin yanlış olduğunu söyleyerek ‘Ben açınca gördüm. Onların iltihap sandıkları beyin soğancığının etrafında toplanan beyin suyu. O patlamayla beyin damarları çatlamış. Daha sonra motor basıncıyla çatlayan damarlar açılmış ve akıntı başlamış. Bu akıntı da geç kalındığı için beyinde ödemler oluşturmuş. Çözemezsek çocuğu kaybedeceğiz’ dedi''.

Bunun üzerine Oğuzhan Göçenoğlu, 8 gün yoğun bakımda yaşam destek ünitesine bağlı yaşatıldıktan sonra 25 Ocak günü hayatını kaybetti.

"OĞLUMA ŞEHİT BERATI ALDIM''

Oğlunun askeri törenle toprağa verilmesini ailecek çok arzu ettiklerini ancak bunda başarılı olamadıklarını ifade eden Abdullah Göçenoğlu, “Ben kendim cenazesini defin ettim. O gün kendi kendime verdiğim söz, benim namus borcumdu oğlumun şehit beratını almak. Türk adaleti, hukuku görevini yapmıştır. Oğluma şehit demiştir. Bu saatten sonra oğlumun onurunu, gururunu biz acısıyla birlikte taşıyacağız” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...