NTV

Eyüboğlu: Papazın elini öpmem

Türkiye

Milletvekili Seyit Eyüboğlu, elini öptüğü Nakşi Şeyhi Abdülgani Haznevi’nin Şanlıurfa’ya barış için geldiğini söyledi. Şeyh’in elini saygıdan dolayı öptüğünü söyleyen Eyüboğlu, "Ama bir papazın elini öpmem" dedi.

Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyüboğlu, Şanlıurfa’ya gelen Nakşi Şeyhi Abdülgani Haznevi ile aynı aileden geldiklerini ve büyüğü olduğu için saygıdan dolayı öptüğünü söyledi.

Suriye'den Şanlıurfa'ya gelen Nakşi Şeyhi Abdülgani Haznevi, sınırdan girerken değişik kentlerden gelen yüzlerce müridi tarafından karşılandı.

Şeyhi karşılayanlardan biri de Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyüboğlu'ydu. Milletvekili Eyüboğlu'nun Şeyh'in elini öpmesi eleştirilere neden oldu.

Canlı Gaste programına katılan Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyit Eyüboğlu, Şeyh’in elini neden öptüğünü anlattı.

Eyüboğlu, Şanlıurfa’da aşiretler arasında kavgalar, ölümler yaşandığını insanları barıştırmak için çaba gösterdiğini belirterek şunları söyledi:

"Yakında yine bir olay oldu. Bu olay için uğraş verdik. Yaralı tarafı ikna edemedik. Abdülgani Haznevi’nin müritleridir. Ona müracaat ettik. ‘Bu barışı sağlamak için seni Türkiye’ye davet ediyoruz’ dedik. Kırmadı, geldi. Bugün de şükürler olsun o barışı sağladı. Kan davasını bitirdi.

Urfa’da barış yapmazsak vahim şeyler çıkar. Siz belki televizyondan görüyorsunuz ama biz bu olayları canlı yaşıyoruz. O insanların acılarına şahit oluyoruz.

Bizim maksadımız insanların barışıdır, başka maksadımız yoktur. Şeyhin maksadı da ne siyasi ne de başka bir şey… Müslümanlık üzerine verdiği vaizle, nasihatleriyle insanları etkiliyor. Ama yanlış yoldan doğru yola etkiliyor.

Ben seyit, Hazreti Peygamber’in soyundanım. O da öyle. Benden yaşça büyük. Ben onun elin öperken o da benim elimi öpmeye kalktı. Biz de bu gibi kıymetli insanların elini öperiz. Bu insanlara değer veririz.

Şeyh’in Urfa, Adıyaman ve Gaziantep’te müritleri var. Urfa civarında 15 bin civarında müridi var. Daha öncede geldi. Hem barış sağlamak için hem müritleri için gelir. Bayramlarda da davet ederler.

Ben inançlı bir insanım. Allah yolunda her insanın elini öperim, saygı gösteririm. Ama bir papazın elini öpmem. O papaza saygı da göstermem. Ama Müslüman olarak Allah yolunda olan insana değer veririm. Başımın üzerine taç ederim"