"F-35 tecrübemizi milli uçağa aktarırız"

"Türkiye, F-35 programından çıkarılırsa ne olur?" sorusuna yanıtı niteliğindeki değerlendirme, F-35 projesine Türkiye'den parça üreten firmaların yüzde 80'ini bünyesinde barındıran Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği'nden geldi.

ntv.com.tr 07.05.2019 - 09:20

"F-35 tecrübemizi milli uçağa aktarırız"

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) Genel Sekreteri İlhami Keleş, "Türkiye F-35 projesinden çıkarılırsa bir şey kaybetmez. Buradan edindiğimiz tecrübeyi, Milli Muharip Uçak (MMU) projesine yansıtacağız" dedi. 

SAHA İstanbul, F-35 projesine Türkiye'den parça üreten firmaların yüzde 80'inin bünyesinde barındırıyor. Milliyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Keleş, olası bir yaptırım karşısında Türkiye'nin çaresiz olmadığını belirtti ve şunları kaydetti: 

İlhami Keleş İlhami Keleş

"Üyelerimiz arasında 11 firma ve TAİ var. Türkiye'nin ciddi bir iş payı var. Ancak Türkiye'nin F-35'teki iş payı ikame edilemez değil. Sadece Türkiye'ye özgü bir teknoloji değil. Bizim firmalarımızın parçaları başka ülkeden ikame edilebilir. Temel konu eğer Türkiye çekilirse onun yerine başka ülkelerin ikame edilip edilmemesi. Bu projeyi ciddi aksatır. Biz projesinin tedarikçisi değiliz aynı zamanda ortağıyız. Finansına da katılıyoruz, para ödüyoruz. 

Açık kaynaklara göre 2030'da ABD'nin silahlı hava gücünün yüzde 65'i insansız sistemlerden oluşacak. Onlar kendi ihtiyaçlarını insansıza bu kadar evirmişken, böyle projeksiyon koymuşken ve biz de insansız sistemlerde önemli bir noktaya gelmişken, ağırlığı F-35'lere verilecek milyarlarca dolarla mı yöneltmeliyiz? 

Cumhurbaşkanımızın dillendirdiği, insansız milli muharebe uçak çıkışı önemli. Bununla ilgili TAİ ve Baykar'ında çalışmaları sürüyor. F-35 çok pahalı bir sistem. F-35'lerin bütün sistemleri daha doğrusu hiçbir elektronik ve kontrol sistemi bize ait olmayacak. Bu çok ciddi bir risk. Bizim tapınarak bu projeye sarılma mecburiyetimiz değil, bilakis üfleyerek yoğurdu yeme ihtyacımız var."

VİDEO: S-400 VE F-35'LER UYUMLU ÇALIŞIR MI? (NİSAN 2019)

Sayfa Yükleniyor...