Fabrika gitti, işçiler kaldı

Topkapı’da yaklaşık 50 yıldır faaliyet gösteren Şişecam'a bağlı Anadolu Cam Sanayi Fabrikası’nın kapatılması işçileri mağdur etti. Yıllardır emek veren yüzlerce çalışan işsiz kalırken, bazı çalışanlara da Eskişehir’deki fabrikada düşük ücretle iş teklif edildiği öğrenildi.

04.01.2013 - 10:27

Fabrika gitti, işçiler kaldı

1968 yılında faaliyete geçen Şişecam’a bağlı Anadolu Cam Sanayi Fabrikası, yıllar sonra kapısına kilit vurdu.

Topkapı'daki arazisi üzerine konut yapılacağını belirtilen fabrikanın, Ocak ayı içinde Eskişehir’de açılacak yeni tesiste hizmet vermeye devam etmesi kararı alındı.

Tarihi fabrikanın kapatılması yüzlerce işçiyi işinden etti. Çok sayıda işçi de asgari ücretle Eskişehir’de çalışmaya zorlandıklarını savundu.

YILBAŞINI FABRİKADA GEÇİRDİLER
Fabrikanın kapatılması kararının ardından harekete geçen işçiler, günlerdir eylem yapıyor. Fabrika kapısında başlayan eylemler, giderek başka yerlere de yayıldı.

Bir süre önce Şişecam’ın merkez binasının bulunduğu İş Kuleleri önünde eylem yapan işçiler, sorunun çözülmesini istediler.İşçiler, “Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz”, “İş, ekmek yoksa barış da yok”, “Ekmeğe uzanan eller kırılsın”, “Sosyal sefalet değil, sosyal adalet” ve “Yılgınlık yok, direniş var” şeklinde sloganlar attı.

Eylemlerini sürdüren işçiler, yılbaşını da aileleriyle birlikte fabrikada geçirdi. İşçiler, Paşabahçe Mağazaları'nda da protesto eylemi yaptı.


ÇETİNTAŞ: MÜCADELEMİZ SÜRECEK
Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, haklarını aramaya devam edeceklerini belirterek “Şişecam işçisi çalışma hayatına devam etmek, firmanın diğer fabrikalarında mevcut haklarıyla çalışmak istiyor. Bu talep gerçekleşinceye kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

Topkapı’daki fabrikayı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, CHP Milletvekili Mahmut Tanal ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve DİSK Genel Başkanı Erol Ekici de işçilere destek verdi.

Sezgin Tanrıkulu, işçilerle sonuna kadar dayanışma içinde olacaklarını ifade ederek, "İşçi arkadaşlarımızın isteklerinin yerine getirilmesi için elimizden geldiğince destek olmaya çalışacağız'' şeklinde konuştu.

Yeni yıla işsiz giren işçiler, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nı da ziyaret ederek yardım talep etti.


ŞİŞECAM’DAN AÇIKLAMA
Öte yandan, Anadolu Cam Sanayii AŞ Şişecam Topluluğu'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, fabrikanın kapatılmasının sürpriz bir karar olmadığı belirtildi.

Şişecam'ın açıklamasında “Çalışanlara yasal haklarının üzerinde ek ekonomik fayda ve mevcut kadro imkanları da zorlanarak, başka fabrikalara nakil dahil olmak üzere mümkün olabilecek tüm çözüm önerileri sunulmuştur'' denildi.


Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Çalışanlarımızın kıdem tazminatları 01.01.2013 tarihinden geçerlilik kazanan tavandan hesaplanmasının yanı sıra Grup Toplu İş Sözleşmesi'nin 2013 yılı ücret zammından da yararlandırılmaları sağlanmıştır.

Öte yandan, çalışanlarımıza verdiğimiz değerin bir göstergesi olarak, toplam yasal yükümlülüklerimizin yüzde 26 üzerinde ek bir ödeme paketi de uygulamaya konmuş ve yararlanmak isteyen çalışanlarımıza 11 Aralık 2012 tarihi itibariyle duyurulmuştur. Bunun yanı sıra ocak ayının ikinci yarısında faaliyete başlayacak olan Anadolu Cam Eskişehir Sanayi AŞ fabrikasında çalışmak isteyen Topkapı Fabrikası personelinin taleplerinin de mevcut kadrolar dahilinde değerlendirmeye alınacağı duyurulmuştur.

Gelinen noktada; 135 çalışanımız ek ödeme paketi ile birlikte kıdem ve tazminatını alarak ayrılmaya karar vermiştir. Eskişehir Fabrikası için planlanan teknisyen kadrolarına atanmak üzere Topkapı Fabrikası saat ücretli personelinden 50 kişi ile ilgili değerlendirilme süreci ile Eskişehir Fabrikası'nda çalışmak isteyen diğer personelimizin başvuruları ile ilgili süreç devam etmektedir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...