Facebook 'adres' konusunda geri adım attı

Uygulamaların profil bilgilerine erişimi kapsamında adres bilgilerini de üçüncü firmalara açma girişiminde bulunan Facebook, tepkiler üzerine geri adım attı.

18.01.2011 - 10:11

Facebook 'adres' konusunda geri adım attı

Dünyanın en büyük sanal paylaşım ağı Facebook, kullanıcı bilgilerini net olmayan bir 'izin' işlemiyle uygulama geliştiricilerine açma planından şimdilik vazgeçti. Firma, 'güvenlik kaygılarını giderecek yeni bir çözümü uygulamaya koyacağını' açıkladı.


Facebook blogunda önceki gün yayınlanan bir mesajla, uygulama geliştiricilerin siteye yükledikleri uygulamalara abone olunurken kullanıcıdan istedikleri ‘izin’e adres ve telefon bilgilerinin de dahil edildiği bildirilmişti. Başka bir deyişle, Facebook’ta bir uygulamayı kullanmak için işletmeciye erişim izni verirken, kim tarafından ve nasıl kullanılacağına dikkat etmeden adres bilgilerini de vermiş olacaktık. Erişim iznine arkadaş listeleriyse dahil edilmiyordu.

Bu son karar, ağa ilişkin süregiden mahremiyet ihlali suçlamalarını ayyuka çıkardı. Siber güvenlik uzmanları, hesaplara adres ve telefon bilgilerinin yazılmaması uyarısında bulundu.

Facebook’un kullanıcı mahremiyetine başından beri birincil önemi vermediği eleştirisinde bulunan siber güvenlik uzmanları, adres ve telefon bilgilerinin de pazarlama amacıyla üçüncü firmalara açılmasının ciddi yolsuzluk suçlarına yol açacağını öne sürüyor.

İngiliz The Independent gazetesinde yer alan habere göre, uygulamalara abone olurken telefon ve adres gibi bilgiler için ayrı ve açık bir izin süreci uygulansa bile, bu bilginin nasıl kullanılacağına ilişkin hiç bir güvencenin verilmemesi risk faktörü oluşturuyor.

Sophos bilişim güvenliği firması teknoloji danışmanlarından Graham Cluley, bu tür bilgilerin nasıl ve kim tarafından kullanılacağı Facebook tarafından açık şekilde tanımlanıp bilgiler güvence altına alınmadıkça, kullanıcıların bu bilgileri siteden kaldırması tavsiyesinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...