Facebook 'akılsız' telefonlara göz dikti

Mobil uygulaması çok popüler olan Facebook, fazla özelliği olmayan ucuz ceplerde de var olmak istiyor.

21.01.2011 - 13:56

Facebook 'akılsız' telefonlara göz dikti

Genişbant bağlantı özelliği bulunan akıllı telefonlarda bolca kullanılan Facebook, pazar payı onlardan çok daha büyük olan ‘normal’ telefonlarda da var olma peşinde. Üreticilerle görüşmeler yapan firma, ‘normal’ telefonlarda yerleşik olarak gelecek, Edge ile bağlanacak.

Mashable sitesinin haberine göre 'akıllı telefon' olmayan telefonlar için de uygulama sunmak isteyen firma, 2 bin 500 farklı telefon modelinde çalışabilecek şekilde yazılımlar yazabileceğine dair söz veren Snaptu ile anlaştı.

Haziran 2010 ayı itibarıyla, dünyadaki cep telefonlarının yüzde 79'unu 'normal' telefonlar oluşturuyor. Bu oran Hindistan ev Çin gibi ülkelerde çok daha yüksek.

Yeni uygulama yayınladıktan sonra bazı ülkelerdeki operatörlerin 90 gün boyunca Facebook uygulaması yoluyla yapılan data transferinden ücret almayacakları da belirtildi. Firmanın Mobil Program Direktörü Mark Heynen, bugün programın yayınlandığı ülkeleri Sri Lanka, Ukrayna, Polonya, Singapur, Suuid Arabistan, Hong Kong, Tunus, Dominik Cumhuriyet ve Romanya olarak açıkladı.

Bu ay sonuna kadar Kanada, Hindistan, Meksika, Brezilya ve Bulgaristan'da da programın sunulacağı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...