Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, “İnsanlar arasındaki bağlantıları kutlamak amacıyla, size sunduğumuz bu hediyeyi, Facebook üzerinden bağlantıda olduğunuz kişilere birer teşekkür hediyesi olarak yollamanızı bekliyoruz” dedi.

Facebook’un “hediye mağazası”nda yer alan hediyeler, genel olarak, oyuncak ayı, bir bardak bira, şampanya veya dört yapraklı yonca gibi sanal simgelerden oluşuyor.

Facebook, çevrimiçi arkadaşlık siteleri arasında, şu anda dünya lideri konumunda.

Facebook’un kurucusu Zuckerberg, yayımladığı bir blog makalesinde “Beş yıl içinde [Facebook’u] inşa etmek ve hızla ilerletmek kolay olmadı. Ve işimiz de bitmiş değil” ifadesini kullandı.

Zuckerberg bu blog yazısında ayrıca, 2004 yılındaki açılışından bu yana Facebook’un hangi aşamalardan geçtiğini gösteren bazı anılar ve fotoğraflara da yer veriyor.

MySpace’e rakip
Temelleri bir öğrenci yurdu odasında atılan bir şirket olan 150 milyon kullanıcıyla alanında lider olan Facebook’un yükselişi, sektörü izleyenlerce “etkileyici” olarak tarif ediliyor.

Facebook’un en yakın rakibi olan MySpace’in 130 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Stanford Üniversitesi’nde “Facebook Psikolojisi” adlı bir ders veren Profesör BJ Fogg, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Facebooki insanların dünyayı algılama biçimini değiştirdi. Günümüzde, artık herhangi bir ülkeden bir arkadaş, sadece bir tık uzağınızda” dedi.

Fogg, “Facebook dünyayı biraraya getiriyor, güven duyulan ortak bir mekan oluşturuyor” dedi.

Yurtta kuruldu
Mark Zuckerberg, Facebook arkadaşlık sitesini, Şubat 2004’de Harvard Üniversitesi yurdundaki odasında yer alan bilgisayarı ile başlatmıştı.

Arkadaşlarının da yardımcı oldukları bu projede amaç, öğrencilerin İnternet üzerinden temaslarını sürdürmelerini ve birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlamaktı.

Siteye ilk 24 saat içinde 1,200 Harvard öğrencisi kaydolmuştu.

Facebook daha sonra, ülkedeki diğer üniversite ve yüksek okullara da yayılmıştı.

Yapılan bir araştırmaya göre, 2005 yılına gelindiğinde İnternet bağlantısı bulunan öğrencilerin yüzde 85’inin birer Facebook hesabı bulunuyordu.

Ayrıca yine araştırmaya göre Facebook, iPod’un ardından en “moda” olgu konumunda yer alıyordu.

60 yeni dil eklenecek
Facebook, 2005’in sonunda İngiltere’ye ulaştı. bugün ise aralarında Türkçe’nin de yer aldığı 35 dile uyarlanan sitenin on milyonlarca kullanıcısı var.

Siteye 60 yeni dilin daha eklenmesi çalışmaları da devam ediyor.

Facebook’un kullanıcı istatistiklerine bakıldığında, 30 yaş ve üzeri kullanıcıların, sayıları en hızlı çoğalan kullanıcı grubu oldukları görülüyor.