Facebook çark etti!

Gizlilik ayarlarını zorlaştırıp kişisel bilgilerin üçüncü şahıslara açık olmasını sağlayan Facebook, sivil toplumun protestoları yüzünden geri adım attı.

26.05.2010 - 10:35

Facebook çark etti!

Kişisel bilgilerin kontrolünü zorlaştırarak ‘gizlenmeyi’ engelleyen yeni Facebook ayarları, gelen yoğun eleştiri ve protesto üzerine değiştiriliyor. Facebook yönetimi, 'basitleştirilmiş' gizlilik ayarlarının bugün devreye gireceğini açıkladı.


Yönetim geçen ay 50 ana kategori altında 170 seçenekli yeni ayarları uygulamaya sokmuştu. Üyelerin kişisel bilgileri ‘başlangıç ayarı’ olarak herkese açık şekilde üçüncü şahıslarca görülebiliyor, kapsamı ancak karmakarışık ayar sayfalarına gidip gizleme seçeneği üzerinden daraltılabiliyordu.

Ayar sayfalarının Facebook tarafından kasten zorlaştırıldığını iddia eden sivil toplum kuruluşları, bu şekilde üyelerin izlenme ayarlarında kısıtlamaya gitmesinin engellendiğini iddia ediyor.

Suçlamalara göre Facebook, diğer site, portal ve kurumların Facebook üyelerinin sayfalarındaki her türlü özel bilgiyi istedikleri gibi alıp kullanmalarını sağlamak üzere böylesi bir karmaşıklaştırma yöntemi uyguluyor. Böylece üçüncü kurumlar, Facebook'taki bilgileri kendi sayfalarında kulllanabiliyor, buralardan link vererek ziyaretçi gönderiyor, bu da reklam bazını arttıyor.

Ayrıca pazarlama firmaları da Facebook üyelerinin kişisel yazışma, sosyal faaliyet ve grup üyeliklerine ilişkin bilgileri bu gevşek 'gizlilik' ayarlar sayesinde çalarak hedef odaklı pazarlama ve reklam faaliyeti geliştirebiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...