Facebook ‘etnik kökeni’ anlarsa?

Yeni geliştirilen yapay zeka yazılımı, Facebook üyelerinin etnik kökenini doğru tahmin ediyor.

03.08.2010 - 10:45

Facebook ‘etnik kökeni’ anlarsa?

Yapay zeka üzerine çalışan bir ekip, ABD’deki nüfus sayım bilgileriyle ad ve soyadları birlikte yorumlayarak Facebook üyelerinin etnik kökenini doğru tahmin eden bir algoritma geliştirdi.


Yapay Zekanın Gelişimi Derneği tarafından düzenlenen sosyal medya konferansında ‘en iyi proje’ seçilen çalışmada, ABD’deki dört etnik köken esas alındı. Bunlar beyaz, Afrika kökenli, Asya/Pasifik kökenli ve Latin Amerika kökenli Amerikalılar olarak sıralandı.

Algoritma yazılmadan önce bugüne kadarki nüfus sayım bilgilerini derlendi ve etnik kökenle ad ve soyad arasındaki ilişkiler belirlendi. Buna üyelerin arkadaş listelerindeki kişilerin ad ve soyadlarından elde edilen ‘etnik köken’ tahminleri de eklenerek, olasılık hesapları çıkarıldı.

Sonuçta geliştirilen yazılım, kişinin ad ve soyadına bakarak etnik kökenini anında ve doğru olarak tespit edebilir duruma getirildi.

Çalışmanın sosyal sorumluluk projelerinde olduğu kadar, hedef kitleye göre farklılık gösteren pazarlama faaliyetlerinde de kullanılabileceği belirtiliyor.

Öte yandan, Facebook kullanıcılarının demografik bazı özellikleri de çalışmadan elde edilen sonuçlar arasında. Örneğin bir kaç yıl öncesine kadar ağırlıkla beyaz ve Asya/Pasifik kökenlilerin hakimiyetindeki Facebook camiası, artık ABD’nin genel nüfusunu temsil eder nitelikte çeşitlilik gösteriyor.

Çalışmadan elde edilen bir başka sonuç da bir Facebook üyesinin daha çok kendi etnik kökeninden gelen kişilerle Facebook arkadaşlığı yaptığı veya romantik ilişki içine girdiği. Duvara yazı yazma, not ve hediye gönderme ve grup oluşturma gibi Facebook işlevlerini de ezici bir çoğunlukla en çok Asya/Pasifik kökenliler kullanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...