Facebook hakkınızda çok şey biliyor

Milyonlarca insan, kişisel bilgilerini bilinçli ya da bilinçsiz olarak Facebook’ta paylaşıyor ama şu günlerde internette yayınlanan video kafaları karıştırıyor.

07.05.2009 - 13:58

Facebook hakkınızda çok şey biliyor

Almanya’nın başkenti Berlin’de bugün başlayan ve iki gün sürecek olan Kişisel Verilerin Korunması Konferansı’nın en önemli konularından biri, sanal ortamda kişisel verilerin korunması oldu. Konferansta geçmişi 25 yıl öncesine dayanan kişisel verilerin korunması konusu tartışıldı.

Kişisel verilerin ifşa edildiği alanların başında internet geliyor. Tahminlere göre tüm dünyada yaklaşık yarım milyar kişi, fotoğraf ekleyebildikleri, kişisel özelliklerini açıklayabildikleri, kendileri hakkında hemen her tür özel bilgiyi paylaşabildikleri sosyal paylaşım sitelerine kayıtlı. Bu sitelerden en popüleri yaklaşık 200 milyon üyesi bulunan Facebook. Bu üyelerin pek çoğunun verileri erişilebilir durumda. Facebook'ta kullanıcılara yöneltilen sorulardan bir kaçı ise şöyle: "Hangi kitapları okuyorsunuz, siyasi görüşünüz nedir, medenî durumunuz nedir?"

Şu günlerde internette Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerini alaya alan bir video dolaşıyor. Videoda bir kadın spiker soğuk bir sesle“sitenin herhangi bir sayfasında üyelerce yayınlanan içeriklere dair hakların Facebook'a; cayma hakkı olmaksızın, sürekli, münhasır olmayan, devredilebilir, ücrete tâbi olmayacak şekilde ve dünya çapında kullanım, çoğaltma, gösterim, sahneleme, değiştirme, tercüme etme, yayımlama, işleme ya da başka içeriklere dahil etme ve alt lisanslar verme hakkına sahip olacak şekilde devredildiği onaylanıyor" sözleriyle, Facebook’un kullanım koşullarından bir bölümü okuyor.

Videoda ayrıca kullanıcı verilerinin işlendiği bir fabrikada, dolarların havada uçuştuğu görüntülere yer veriyor. Aynı zamanda Facebook yatırımcıları ile Amerikan merkezi haber alma servisi CIA ile de bir bağlantı kuruluyor.

Komplo teorisi ya da değil, gerçek olan Facebook'un çok büyük miktarda veri topladığı. Üstelik bu değerli veriler şirketlere aktarılabilir durumda. Facebook dışında pek çok internet sitesi de benzer kullanım koşullarına sahip.

Hukukçular, böylesine kapsamlı bir hak devrinin meşru olup olmadığını tartışırken, sosyal paylaşım sitelerinin kullanıcıları bu konulara fazla kafa yormuyor. Facebook geçen Şubat ayında kullanım koşullarını sertleştirmek istemişti. Ancak gelen protestolar karşısında ikinci bir taslak hazırlandı. Kullanıcıların bu taslağı Nisan ayı sonuna kadar oylaması gerekiyordu. Sanal seçime katılım oranı yüzde 0,3 düzeyinde kaldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...