Facebook hisselerine Türkiye'den 13 talip

Facebook’un halka arzına dünyadan talep yağarken, Türkiye’den 13 müşteri şirketin hisselerine talip oldu.

Facebook hisselerine Türkiye'den 13 talip

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım ağı Facebook’un halka arzına tüm dünyadan talep yağdı. 30 milyon Facebook kullanıcısının bulunduğu Türkiye’den ise şirkete ortak olmak için sadece 13 kişi başvurdu.

Habertürk gazetesinin haberine göre, İş Yatırım Menkul Değerler tarafından toplanan talepler, teknoloji devi haline gelen şirkete ortak olmak isteyen Türklerin sayısının az olmasıyla birlikte zengin olduklarını gösteriyor. 13 kişiden biri, İş Yatırım’ın yabancı müşterisi. Yabancı müşterinin Türkiye’den başvuruda bulunma amacı ise hisse alma şansını artırmak. Ülke ve kişi kotası olan halka arzda, bazı kişilerin birkaç ülkeden birden talepte bulunduğu belirtiliyor.

Türkiye’den hisse talebinde bulunanlardan birisi ise şirket. 11’i ise gerçek kişi ve Türk. Türkiye’den Facebook’a ortak olanların talep miktarı ise 23 milyon dolar. Yani kişi başı iki milyon dolar civarı bir para ile Türkler Facebook’a ortak olma peşinde.

Facebook’un halka arz sonrası yaklaşık piyasa değerine göre Türkler, eğer talep ettikleri miktar kabul edilirse, Facebook’un binde 2’sine sahip olabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...