Facebook ile aşağı iniyor

Hisse değerlerinde büyük düşüş yaşayan Zynga, ortağı Facebook'un da hisselerini aşağı çekti.

26.07.2012 - 10:23

Facebook ile aşağı iniyor

Facebook’un önemli ortaklarından Zynga’nın hisse değerinde rekor seviyede, yüzde 40 oranında değer kaybetmesi, gelirlerinin yüzde 15’ni oyun içeriğinden sağlayan Facebook’un hisselerini de aşağı çekti.

Zynga, yaşanan rekor düşüşün ardından, 2012 sonunda hisse başına getirisini 23-29 sent aralığından, 4-9 sent aralığına çekti. Farmville ve Hidden Chronicles oyunlarını geliştiren Zynga, Aralık 2011’de halka arz edildiğinden en parlak dönemlerini yaşadı. Ancak kısa zamanda rekabetin artması ve mobil tabanlı oyunların web oyunlarının önüne geçmeye başlaması, şirketin hızla kan kaybetmesine neden oldu.

ABD merkezli yatırım şirketi Sterne Agee analisti Arvind Bhatia, “İkinci çeyrek Zynga için bir faciaya dönüştü... Çok fazla oyun piyasaya sunmalarına rağmen yaşadıkları durum büyük bir hayal kırıklığı... Zynga, oyunlarına gösterilen ilginin azalmasının uzun dönemde olumsuz yansımayacağını öne sürmüştü ancak bunun tam tersi oldu. Son zamanlarda en iyi oyunlarının kaybettiği trafik oranı inanılmaz boyutlarda” dedi.

“DÜŞÜŞTEN FACEBOOK SUÇLU”
Mark Pincus’un CEO’luk görevinde bulunduğu Zynga, ikinci çeyrekte analistlerin tahmin ettiği 344.12 milyon dolarlık gelirin altında kalarak, 332.4 milyon dolarlık gelir beyan etti. Net zararını 22.8 milyon dolar olarak açıklayan Zynga, Wall Street’in hisse başına 5 sent kar tahmininin de çok gerisine kalarak, ancak 1 sent kar edebildi.

Zynga, dün yaptığı açıklamada CEO Mark Pincus’un yönetim kurulundaki oy kullanma hakkının yüzde 50.15’e çıktığını, bu durumun, diğer hisse sahiplerinin satış ve transferlerindeki performansa bağlı olarak değiştiğini belirtti.

Zynga, para basan Cityville gibi oyunlarının artık ilgi görmemesinin nedenini, “Facebook değişen algoritmasına” bağlayarak, yeni oyuncuların var olan oyunlardan giderek uzaklaştıklarını ifade etti.

Zynga’nın günlük aktif kullanıcıları, ikinci çeyrekte yüzde 23 artarak 72 milyona yükseldi. Şirket buna rağmen her yeni üyelikten daha az gelir elde etti. Kullanıcılardan elde edilen günlük gelir bir önceki döneme oranla yüzde 10 azalarak 4.6 sente indi.

Şirketin Aralık 2011’de 10 dolar olan hisse değeri, dün 3 dolara düştü. Facebook hisseleri ise yüzde 7’lik bir azalma yaşayarak, 29.43 dolardan 27.33 dolara geriledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...