Facebook 'like' butonuna rakip

Google, arama sonuçlarına 'Artı 1' butonu ekleyerek kullanıcıya 'beğenme' opsiyonu tanıdı.

31.03.2011 - 11:54

Facebook 'like' butonuna rakip

Google arama sonuçlarına, Facebook'daki "beğen" seçeneği gibi "artı 1" butonu ekliyor. Bu özelliğiyle, arama motorunu daha interaktif yaparak, Facebook'un sektörde artan büyümesiyle rekabete girmeyi hedefliyor.

MediaCat'in aktardığına göre dün başlayan uygulama aracılığıyla, kullanıcılar arama sonuçlarını beğenip beğenmediklerini gösterebilecekler. "Artı 1" dedikleri arama sonuçlarını Gchat, Gmail, Google Reader, Buzz ve Twitter gibi mecralarda paylaşabilecekler.

Google arama mühendislerinden Matt Cutts, Google'ın "artı 1" oylarını algoritmalarına entegre ederek, arama motorunu da geliştirmeyi amaçladıklarını belirtiyor.

Google arama sonuçlarının yanı sıra, reklamlarına da "artı 1" seçeneğini koyuyor ve kullanıcılara reklamlara da oy verme hakkı sunuyor. Test aşamasındaki çalışmalar "artı 1" oylarının tıklanma sayısını artırdığını gösteriyor. Google, reklamlara bu özellik için ekstra bir fatura kesmeyeceğini zaten başarılı reklamların "artı 1" oy alarak daha çok tıklanacaklarını açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...