Facebook mobil gazeteye dönüşüyor

İş modelini 2012’nin ortasından bu yana mobile odaklayan Facebook, şimdi de mobil cihazlar için ‘gazeteye dönüşmeyi’ amaçlıyor.

24.06.2013 - 12:36

Facebook mobil gazeteye dönüşüyor

Dünya genelinde mobil kullanıcı sayısı 750 milyonun üzerinde olan Facebook, oyun, reklam ve arayüz projelerinin ardından şimdi de mobil kullanıcılara ‘haber içeriği sunan’ bir hizmet geliştiriyor.


Reader adı verilen hizmet, Facebook kullanıcılarının ve yayımcıların sunduğu içerikleri yeni bir görsel format altında mobil kullanıcılara sunacak.

Wall Street Journal’ın konuya yakın kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, Facebook’un bir yıldan fazladır geliştirdiği program, haberleri öne çıkaracak. Kaynaklar, Reader’ın, birçok kaynaktan haberleri toplayan ve makaleler arasında geçiş imkanı sunan Flipboard uygulamasına benzeyeceğini öne sürdü.

AMAÇ YİNE AYNI
Facebook’un Reader hizmetini ne zaman hayata geçireceği bilinmiyor. Analistler ise sosyal medya ağının amacının uzun süredir benimsediği mobil stratejinin bir parçası olduğunu belirtiyor.

Rekalm geliri mobile dayanan Facebook, Nisan ayında sunduğu Home arayüzünün başarısız olmasının ardından, kullanıcılarının mobilde daha fazla vakit geçirmesini amaçlayan yeni projelere yönelmiş durumda.

Pulse ve Flipboard benzeri bir içerikle, mobil kullanıcıların haber içeriklerine bakması ve Facebook’ta daha fazla zaman geçirmesi hedefleniyor. Facebook, bu ay başına Twitter’da konu başlıklarının aranması için kullanılan hashtag (#) özelliğini hayata geçirmişti.

Facebook’un hisse fiyatı, Mayıs 2012’de halka arza edildiği fiyatın yüzde 35 altında bulunuyor. Sosyal medya ağının şu an 1.1 milyar kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam Ekim 2012’den bu yana neredeyse sabitlenmiş durumda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...