Facebook nüfusu yarım milyar!

Son altı ayda 100 milyon yeni üye kazanan sosyal ağın toplam nüfusu 500 milyonu geçti.

22.07.2010 - 15:45

Facebook nüfusu yarım milyar!

Dünyanın en geniş sosyal paylaşım ağı facebook, yarım milyar kullanıcı sınırını aştı! Bu rakam, dünyada her 13 kişiden birinin Facebook üyesi olduğu anlamına geliyor.


Firmadan yapılan açıklamada sadece son altı ayda 100 milyon yeni üye kaydı yapıldığı belirtildi.

2004 yılında üniversite öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından okul içinde öğrencilerin birbiriyle sosyal iletişimi için kurulan Facebook ağı, kısa sürede ABD’de diğer üniversitelere de sıçrayarak genişlemeye başladı ve aynı yılın Aralık ayında 1 milyon üyeye ulaştı.

Nisan 2007’de ABD’de Facebook üye sayısı 20 milyondu. İnternet analisti Stuart Miles’a göre site asıl tırmanışını ABD dışından üye toplamaya başladığı zaman yaşadı. Nitekim Temmuz 2009’da tüm dünyada Facebook üyelerinin sayısı 250 milyondu. Bugün itibarıyla Facebook üyesi olanların sitede geçirdiği süre toplam olarak ayda 700 milyar dakika.

Miles’a göre ağın bu başarısında, insanların birbirleriyle sürekli birşeyler paylaşma ihtiyacı ve kulaktan kulağa reklamın büyük payı var.

Facebook üye sayısı, Ocak 2010’da 400 milyonu geçmişti. Bugün itibarıyla yarım milyar üyeyi deviren sosyal ağın 1-1.5 yıl içinde 1 milyar sayısına ulaşmasına ‘garanti’ gözüyle bakılıyor.

Facebook'u en yakından izleyen sosyal ağ Twitter'ın üye sayısı 200 milyonu biraz geçiyor. Bir zamanların en popüler ağı olan MySpace ise 100 milyon üyede kalmış durumda. Ağırlıkla iş amaçlı kullanılan LinkedIn ise 110 milyona yakın üyeye sahip.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...