Facebook polisi iş başında!

Artan çocuk tacizi vakalarına çözüm arayan Facebook yönetimi çareyi 24 saat aktif polis hattı açmakta buldu.

13.04.2010 - 18:10

Facebook polisi iş başında!

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook, 24 saat açık olacak bir polis hattı açıyor. Uygulama, 18 yaşaltı gençleri hedef alan ve ‘avcı’ olarak adlandırılan çevirimiçi çocuk tacizcilerine önlem olarak devreye sokuluyor.


Site, bugün  ‘sosyal ağ güvenlik dönüşümü’ adında yeni planını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre sitede artan çocuk tacizi olayları ve gerçekleşen tecavüz vakaları nedeniyle böyle bir önlem alındığı belirtildi.

Sitededeki çocuk tacizi vakalarının bu yıl 3 kat artması site yönetimini çocuk koruma timi oluşturma kararına itti.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta 23 milyon çocuk kullanıcı bulunuyor. Site bu kullanıcılar için şikayet arayüzünü tamamen değiştirdi. 24 saat açık olacak polis telefon hatlarının ucundaki yetkililer acil durumlarda ve soruşturmalarda destek vermek için hazır bekleyecek.

Ayrıca ebebeynlerin, çocukların ve polis yetkililerinin konu hakkında eğitilmesi için 5 milyon pound bütçe ayrıldığı açıklandı.

İngiliz kamuoyu tarafından siteye konulması beklenen ve basıldığı anda internet aracılığıyla polis yetkililerini devreye sokan 'panik butonu'nun siteye eklenmemesi ise tepki topladı.

İNGİLTERE VE TÜRKİYE'DE VAKALAR
Site ,geçtiğmiz günlerde İngiltere'de kendini başka biri olarak tanıtan 33 yaşındaki Peter Chapman’ın 17 yaşındaki Ashleigh Hall’a tecavüz edip öldürmesinin ardından eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Benzer bir olay Ankara’da meydana gelmiş 22 yaşındaki Kahraman B. 12 yaşındaki Ayşe K.’ye tecavüz etmiş genç kız polis ekipleri tarafından zanlının Alanya’daki evinden kurtarılmıştı.

Washington 4 saat süren basın toplantısında yeni uygulamalar anlatılırken toplantıda bulunan resmi İngiliz görevlilerin alınan önlemleri yeterli bulmadığı görüldü.

'YAPILANLAR YETERSİZ!'
Resmi bir İngiliz yetkili yaptığı açıklamada yapılan değişikilklerin halen olması gerekenden bir adım uzak olduğunu ve sayfalara mutlaka ‘panik butonu’ konulması gerektiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...