Facebook üyelere ‘barkod’ verecek

Akıllı telefon sahipleri bir tişört veya kartivizite 'tıklayarak' Facebook profillerine ulaşabilecek.

17.03.2010 - 14:03

Facebook üyelere ‘barkod’ verecek

Dünyanın en çok trafik alan sitelerinden Facebook, üyelerinin profillerine ‘barkod’ koyabilir. Henüz denemeleri süren QR barkod uygulamasıyla, üyeler kendi sayfalarına linkli barkodu kopyalayıp istediği mecrada kullanabilecek.

Techcrunch sitesinde yer alan habere göre Facebook yönetimi, üyelerin kendi profil adreslerini daha kolay yaymasına olanak sağlayacak QR barkod uygulamasını başlatmayı düşünüyor.

Sayfasına kendi profiline ait özel QR barkodu bulunacak olan üye bunu kopyalayıp istediği dijital veya fiziki mecrada ‘Facebook sayfasına geçiş kapısı’ olarak kullanacak.

Kare şeklinde siyah-beyaz bu grafikler, akıllı telefonlardaki QR okuyucular aracılığıyla okunup içindeki bilgi ve linki aktive ediyor. Facebook'taki QR kodlarda da kişinin Facebook üyelik bilgileri ve sayfasının linki yer alacak.

QR kodlaması elbette yeni bir teknoloji değil. Yeni olan Facebook'un bunu 'ağ kapısı' olarak kullanma kararı.

Örneğin bu kare şeklindeki kodu alıp tişörtünüze bastırırsanız, kod okuyucu uygulama bulunan akıllı telefon sahibi biri tişörtünüzden kodu okutup doğrudan sizin Facebook profilinize gidecek.

Bu teknoloji, ürün, firma, sosyal topluluk vs gibi sayfalar için de kullanılabiliyor, üretilen Facebook hedefli QR kodlar kartvizitlere, ilanlara, panolara, CD ve DVD kutularına ve daha binlerce mecraya basılabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...